Podzim přinese dvě výstavy Cyrila Boudy


Na podzim 2022 bude reprezentativně představeno dílo významného českého malíře, grafika a zvláště ilustrátora prof. Cyrila Boudy (1901 – 1984).

První výstava s názvem Cyril Bouda. Mistrovství ilustrace představí originální předlohy ilustrací, zvláště k Apokryfům Karla Čapka a Andersenovým pohádkám, ale i dalším knihách.

Ta bude k vidění v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun, která je spojena s propagací tzv. lounské skupiny, tvořené triumvirátem Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart a Vladislav Mirvald, jejichž vyučujícím na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy byl právě Cyril Bouda.

Výstava bude zahájena v neděli 18. září od 16 hodin a potrvá mininálně do března roku 2023, mimo vernisáž bude otevřena po telefonické domluvě u galeristy Pavla Rudolfa Vejrážky na čísle 602 456314.

Druhá s názvem Ani den bez čárky se zaměří na málo známé oleje z počátku Boudovy tvůrčí dráhy, ale i pozdější akvarely a grafiky. Tematicky půjde hlavně o zobrazení evropského jihu (Itálie, Bulharsko, bývalá Jugoslávie), prostředí kaváren, hudební a erotické motivy.

Zahájena bude vernisáží v úterý 18. října od 19 hodin v mladoboleslavské Galerii sboru českých bratří (Českobratrské náměstí 123), potrvá do 18 listopadu a bude otevřena v úterý až čtvrtek od 13 do 17 hodin, v pátek až v neděli od 10 do 17 hodin..

Kromě Boudy, jehož tvorba bude k vidění v přízemí této rozsáhlé renesanční budovy, budou moci návštěvníci vidět  fotografie maloskalského Miroslava Vavřína (1947), který ve své pomalu vznikající trilogii (reflektující nacistickou věznici v Terezíně, nacistickou a stalinistickou věznici v Uherském Hradišti a místo masakru v bosenské Srebrenici – Potačarech) pomocí grafických úprav představuje svoje vidění ztráty lidskosti na mistech genocidy v dnešní Bosně a Hercegovině. Jeho výstava nese název Venuše nad Martem.

Třetím vystavujícím je malířský magicko-expresivní Pavel Straka (1973) s malbami, které v celku pojmenoval Láska až za hrob.

V rámci vernisáže vystoupí improvizační těleso Strakův pojízdný cirkus.

Comments

comments

Vyhledat