East Doc Platform 2022: Novinky v dokumentárním filmu i podpora Ukrajiny

Ve dnech 26. března – 1. dubna 2022 se ve Francouzském institutu v Praze uskuteční 11. ročník East Doc Platform, největší akce pro dokumentaristy a dokumentaristky ve střední a východní Evropě organizovaná Institutem dokumentárního filmu během festivalu Jeden svět. Letos v reakci na ruskou invazi nabídne projekce několika ukrajinských filmů a výtěžek ze vstupného bude věnován na pomoc Ukrajině. Tradiční program pro širokou veřejnost i filmové profesionály (zdarma, v angličtině) přinese masterclasses renomovaných filmových režisérů Marca Isaacse či Tomasze Wolského a producentky Anny Gawlity i prezentace těch nejpozoruhodnějších dokumentárních projektů včetně českých a slovenských titulů. Jedním z vrcholů East Doc Platform bude projekce téměř šestihodinového filmového románu Komunismus a síť… legendy české dokumentární tvorby Karla Vachka.

Podpora pro Ukrajinu
Institut dokumentárního filmu spolu s Jedním světem přichystal první projekci na podporu Ukrajiny již na 7. března. V pražském kině Světozor od 20:45 promítne snímek ukrajinské režisérky Aliny Gorlovy No Obvious Signs (Bez viditelných příznaků, 2018) o vojačce trpící posttraumatickou stresovou poruchou. V průběhu East Doc Platform se v Kině 35 uskuteční další tři projekce ukrajinských snímků. Diváci a divačky budou moct zhlédnout nejnovější počin Aliny Gorlovy This Rain Will Never Stop (Z deště pod okap, 2020), oceněný jako nejlepší film festivalu Jeden svět 2021. Dalším mezinárodně úspěšným titulem, jenž byl představen na East Doc Platform a uveden na festivalu Jeden svět, je The Earth Is Blue as an Orange (Země je modrá jako pomeranč, 2020) režisérky Iryny Tsylik. V programu East Doc Platform nechybí ani pozoruhodný film Tales of a Toy Horse (2021, r. Uljana Osovska a Denys Strašnyj) o protisovětském aktivistovi, který se stal mnichem. Výtěžek z prodeje vstupenek bude věnován na pomoc Ukrajině.

Institut dokumentárního filmu spolu s festivalem Jeden svět společně inicioval prohlášení vyjadřující podporu ukrajinskému lidu a žádající politické představitele, aby společně usilovali o stažení ruských vojsk z Ukrajiny. Vyzval také mezinárodní společenství, aby podpořilo ukrajinské novináře, filmaře a umělce. Pod výzvu, kterou najdete na webu dokweb.net, se k dnešnímu dni podepsalo více než 180 filmových organizací z celého světa.

 

Co se chystá v českém a slovenském dokumentu?
Zahraničním profesionálům i filmovým fanouškům režiséři a režisérky společně s producenty a producentkami představí pět českých a koprodukčních dokumentárních projektů před dokončením na tradiční prezentaci Czech Docs: Coming Soon. Chybět nebude Veronika Lišková se snímkem Návštěvníci o sociální antropoložce Zdeňce Sokolíčkové, která na nejsevernějším koutě planety odhaluje pokrytectví pod zdánlivě všeprostupující idylou, či Greta Stocklassa s portrétem bývalého švédského diplomata a politika Hanse Blixe, který možná mohl zabránit válce v Iráku.

Svou celoroční cestu workshopem Ex Oriente Film, který pořádá Institut dokumentárního filmu, završí prezentací na prestižním East Doc Fóru trojice českých a slovenských filmů: Lovit neviditelné Johany Ožvold zachycující to, co není vidět, Utíká Mariky Pecháčkové o démonech maratonské běžkyně a časosběrný Fakír režiséra Romana Ďuriše o romském mladém muži Daliborovi, jehož život je jako hororový cirkus, ve kterém pracuje. Na East Doc Fóru se představí i projekt slovenské filmařky Ivany Hucíkové Sametová generace o každodenním životě LGBTQIA+ lidí ve východní Evropě.

Také mezi dokumentárními sériemi mají české projekty své zastoupení. Jakub Šmíd spolu s Barborou Chalupovou natáčí o náročné cestě dvojčat Kolocových, které si říkají DAKAR Sistaz, přes rasismus a řadu předsudků až na nejslavnější rallye na světě.

Panelové diskuze a masterclasses
Panelové diskuze se zaměří na udržitelné natáčení dokumentárních filmů, festivaly v post-covidové době (s odborným úvodem historika filmu a médií Petra Szczepanika) či současný stav rakouského filmového industry. O Umění provokace pohovoří ceněný režisér Marc Isaacs. Jeho tvorba je bohatě zastoupena na portálu DAFilms, kde lze zhlédnout také filmy Tomasze Wolského. Ten spolu se svou partnerkou, producentkou Annou Gawlitou popíše na příkladech svých snímků (mj. 1970 a Obyčejná země), jak lze s minimálním týmem, dokonce ve dvou lidech, natočit mezinárodně úspěšné dokumenty. Renomovaná filmová producentka Esther van Messel prozradí, proč milovat filmové publikum.

Šestihodinový Vachkův Komunismus a síť
Jeden z projektů Institutu dokumentárního filmu, KineDok, zaměřený na alternativní distribuci dokumentárních filmů, si přichystal projekci posledního filmového románu Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie ve čtvrtek 31. března od 14:00 v Kině 35. V této téměř šestihodinové eseji hledá Vachek, držitel Ceny Institutu dokumentárního filmu, možnosti, jak učinit svět lepším místem k životu, skrze prozkoumávání současné politiky, filozofie, náboženství i umění. Jedná se o koláž z osobních vzpomínek, inscenovaných výjevů a archivů kolektivní paměti, kdy středobodem dění je sborovna katedry dokumentu na pražské FAMU. Právě odsud Vachek pomyslně řídil svůj filmový vesmír a zval si sem k disputacím a natáčení významné současníky i své studenty. Padesát let od pražského jara a třicet let od sametové revoluce bilancuje společenský vývoj a vidí jedinou možnou budoucnost v přímé demokracii, kterou podle něj umožní propojení lidstva počítačovou sítí. Celá akce je zdarma a součástí bude i odborný úvod a občerstvení.

Ocenění od mezinárodních porot
Filmaři a filmařky, jež na East Doc Platform představí své připravované dokumenty, budou usilovat o některou z cen věnovaných na další rozvoj projektů. Mezinárodní porota ocení nejlepší projekt ve fázi vývoje a výroby Cenou East Doc Platform. Institut dokumentárního přichystal finanční ocenění v hodnotě 5000 eur. Generální mediální partner Česká televize vyhlásí vítěze Koprodukční ceny ČT spojenou s finanční podporou v hodnotě 150 000 Kč. Všechny projekty vybrané na East Doc Platform 2022 budou navíc soutěžit o Cenu HBO Max v hodnotě 2 000 eur. Přichystána je však další desítka cen, které East Doc Platform věnovali partneři z významných filmových festivalů a institucí a které umožní přístup na evropské filmové trhy, mj. DOK Leipzig (DE), Sunny Side of the Doc (FR) či DocsBarcelona (ES).

O Institutu dokumentárního filmu
Institut dokumentárního filmu (IDF) podporuje již od roku 2001 východoevropský a středoevropský dokumentární film ve všech fázích výroby. Začínajícím i zkušeným režisérům a režisérkám pomáhá s vývojem jejich filmů, producentům a producentkám pak s financováním, distribucí i propagací jejich snímků, stejně tak s orientací na mezinárodním trhu. To vše s využitím bohatých zkušeností renomovaných světových odborníků a odbornic. Řada filmů podpořených aktivitami IDF pravidelně získává ocenění na předních filmových festivalech (mj. Over the Limit, Nová šichta, Ukrajinští šerifové). Pro veřejnost IDF organizuje přednášky a projekce těch nejzajímavějších autorských dokumentů nejen v kinosálech, ale i v nejrůznějších alternativních prostorech prostřednictvím mezinárodního distribučního projektu KineDok.

Detailní informace o všech aktivitách IDF (East Doc Platform, Ex Oriente Film, East Silver, KineDok, IDF Industry Sessions, True Story ad.), program EDP 2022, vše o vybraných projektech a mnohem více najdete na dokweb.net.

Comments

comments

Vyhledat