Festival bulharských filmů se po 2 letech vrací

 Ano, 14. FESTIVAL BULHARSKÝCH FILMŮ bude! Po dvou letech se bulharské filmy konečně vrací na plátna kina Lucerny. Přijďte si s námi tento festival naplno užít.Letošní ročník festivalu přináší romantické i hudební komedie, festivalového vítěze z Karlových Varů a tradičně i hosty z Bulharska.

Od 17. do 20. března 2022 se můžete těšit na divácky nejúspěšnější bulharské filmy posledního roku. Ve velkém i malém sále kina Lucerna promítneme snímky v originálním znění s anglickými a českými titulky.

Pro českého diváka bude určitě zajímavostí film Než si pro mě přijde režiséra Ivajlo Penčeva, ve které hraje Maria Bakalova. Ta byla jako vůbec jediná bulharská herečka nominovaná na Oscara, a to za vedlejší ženskou roli ve filmu Boratův navázaný telefilm, kam si ji vybral Sacha Baron Cohen. V romantické komedii hraje mladou herečku, která se na mostě sebevrahů potká se stárnoucím spisovatelem a zrodí se mezi nimi opravdové přátelství.

Filmem Čistá pravda o skupině Žigulík Viktora Božinova proplujeme v rytmu rocku. Kapela, která se rozpadla před třiceti lety, se pokouší dát dohromady navzdory starým křivdám i současným životním peripetiím. V Bulharsku se na film přišlo do kina podívat nejvíce diváků za posledních deset let.

Strýček Santa Ivajlo Penčeva se odehrává v předvánoční Sofii. Malý Georgi sní v dětském domově o skutečné rodině. Po dalším odmítnutí potkává na ulici Santu Clause a prosí o splnění přání. Zda skončí melancholicky laděný snímek happy endem, se přijďte přesvědčit sami?

Mladá bulharská herečka Maria Bakalova ztvárnila malou roli i ve filmu Otec, kterým letos festival uzavřeme. V tragikomedii režisérské dvojice Grozeva-Valčanov si ji vyhlédla Nancy Bishop a pozvala ji na casting. Že se film o povedl, svědčí i Křišťálový globus, který si tvůrci filmu z 54. ročníku KVIFF odvezli. Vyprávění začíná ve chvíli, kdy hlavní hrdina Vasil právě ztratil svou dlouholetou životní souputnici, manželku Ivanku. Ztrátu nese těžce a rozhodne se vyhledat známého senzibila, aby mohl se svou zesnulou ženou navázat kontakt.

Vzhledem k náročnému období posledních dvou let, které vystřídaly snad ještě horší události, jsme vybrali filmy, které spojuje pozitivní poselství a naděje v lepší zítřky. Věříme, že si odnesete příjemný zážitek nejen z filmů, ale i z osobního setkání s režiséry a oblíbenými herci. Ti, co přijet nemohou, se se svými českými diváky setkají alespoň prostřednictvím natočených vzkazů. Sledujte náš Facebook a Instagram.

https://www.facebook.com/BulharskyKulturniInstitutPraha

@bki_praha1

Celý program, synopse filmů a ukázky naleznete na http://www.bki.cz

Vstupenky jsou v prodeji v kině Lucerna.

Festival bulharských filmů organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze.

Comments

comments

Vyhledat