Festival ilustrace LUSTR 2018 startuje zítra

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Festival LUSTR je největší přehlídka současné autorské ilustrace a největší setkání ilustrátorů u nás. Probíhat bude od 4. do 10.10. 2018

Kromě přehlídky toho nejlepšího ze současné ilustrace nabídne festival sérii workshopů, přednášek, koncertů a projekcí, chybět nebude ani divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora.

Festival už pátým rokem prezentuje to nejlepší a nejčerstvější ze současné české a slovenské ilustrace a své místo na něm mají i zahraniční tvůrci.

Letos se na LUSTRu představí Ori Toor (Tel Aviv), Miguel Ángel Camprubí López (Madrid), Patrycja Podkościelny (Gdaňsk) a Beatriz Ramos s Judy Mam představí projekt DADA.NYC (New York). Ti se jednak podělí o své znalosti na přednáškách a limitovaný masterclasses, ale také předvedou svou tvorbu klasickou výstavou.

Ori Toor Ori je izraelský ilustrátor, mistr GIFu a obsesivní kreslíř hromad nudlovitých tvarů, vegetarián a milovník psů. K ilustraci ho přivedla jeho maminka, která dříve pracovala jako návrhářka koberců. Ori povede během festivalu masterclass, kde odhalí své triky a nejen to.

Miguel Ángel Camprubí López Španělský ilustrátor, jehož optimistické kresby plné života a barev vlívají radost do žil nadoraz. S jeho samolepkami si můžete užívat veselejší konverzaci po Messengeru a za zmínku stojí jeho projekt se sanfranciskými dětmi, které pod jeho vedením kreslily své představy o budoucnosti. Vzniklo video, které Miguel doprovodil povznášejícími animacemi.

Patrycja Podkościelny Polská ilustrátorka a pedagožka typografie, která vás rozpustí v sépiových valérech šedých, modrých a nachových barev. Má ráda svůj pokoj a procházky po polském pobřeží. Svou tvorbou dokáže vyjádřit nelehká témata, ze kterých pěkně mrazí.

DADA.nyc Dada.nyc je decentralizovaná online galerie, která využívá technologii „blockchain“, což znamená, že dílo můžete zakoupit pomocí kryptoměny, v databázi, jejíž záznamy jsou chráněny proti neoprávněným zásahům a znemožňují manipulovat s daty nakupujících i prodávajích. Díla nemusíte jen nakupovat a prodávat, přímo na strankách galerie můžete rovnou tvořit. Svým obrázkem odpovídáte na dílo jiného autora z jakékoli země světa. Dalo by se říci, že ilustrátoři používají místo klasické slovesné konverzace obrazy a tyto dialogy opravdu stojí za to.

Novinkou letošního ročníku je tématické zaměření výstavního konceptu, kterým se stala tematika Město,jeho hrdinové a umělá inteligence.

Tvůrcem vizuálu je ilustrátor Michal Bačák, který jako ústřední bod kresby zvolil městskou zeď, bezejmennou zídku, jejíž otvorem vstupujeme do světa na druhé straně.

„Ilustrátoři jsou většinou nenápadní obyvatelé města. Když ale projdou zdí, symbolickou hranicí do své mysli, stávají se moderátory fantastického světa, jeho příběhů a tím i jeho hrdiny.“

Stejně tak mohou návštěvníci Lustru projít zdí Hybernské 4 a nahlédnout do ilustrátorského zásvětí“, říká Michal. A dodává, že nejzásadnější hrdinové města jsou pro něj uklízecí čety křižující ulice a náměstí.

Comments

comments

Vyhledat