Festival Mendel nabídne koncerty popu i klasiky se vstupem zdarma

V červenci letošního roku uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Festival Mendel proběhne v Brně od 17. do 24. července a koná se pod záštitou UNESCO.

Součástí festivalu bude i velký open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. VSTUP NA VŠECHNY KONCERTY JE PRO VEŘEJNOST ZDARMA!

„Gregor Johann Mendel byl velmi mnohostrannou osobností. Nejvíce se proslavil objevy zákonů dědičnosti, méně známý je třeba fakt, že byl také prvním člověkem, který popsal tornádo a zajímal se o meteorologii. Dalším z neméně známých přesahů je jeho vášeň pro včelařství a výsadbu stromů a keřů, z nichž některé je dodnes možné najít v zahradách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Mimo to byl i ředitelem Moravské hypoteční banky,“ říká Jakub Carda, ředitel Společně o.p.s.

Program Mendel festivalu chce proto upozornit na mimořádný význam Gregora Johanna Mendela řadou akcí pro odbornou i laickou veřejnost.

Pro širokou veřejnost se budou nabízet komentované prohlídky historických míst, nová výstava v prostorách Opatství, která zahrnuje i originál obrazu Svatý Augustin od slavného malíře Petera Paula Rubense z roku 1639.

Hostem Festivalu Mendel bude světoznámý britský spisovatel Simon Mawer, autor oceňovaného románu Mendelův trpaslík, který bude mít v rámci  Mezinárodní genetické konference autorské čtení. V den Mendelova dvoustého výročí 20. července vyjde také pamětní mince a bankovka stejné hodnoty.

 

Kool & the Gang

Největší hvězdou hudební části Festivalu Mendel bude 22. 7. ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje jeden z největších světových hitů, legendární píseň Celebration.

„Kapela Kool & the Gang patří přes pět desetiletí k největším hvězdám světové hudební scény, získala dvě ceny Grammy, na svém kontě má 31 zlatých a platinových alb. Protože tento festival má být poctou Gregoru Johannu Mendelovi, napadlo nás, že právě hit Celebration symbolizuje oslavu. Jsme rádi, že se podařilo najít v evropském programu kapely volný termín, a můžeme její koncert nabídnout jako jeden z vrcholů festivalu,“ říká manažer hudební části Josef Buchta.

 

Zlozvyky

Umělkyně Kateřina Šedá připravila pro Festival Mendel projekt CELEJ VON, jehož součástí je ojedinělá Národní sbírka zlozvyků. Prostřednictvím webových stránek http://sbirkazlozvyku.cz/ můžete nejen zaregistrovat vlastní zlozvyk, ale také zjistit jakou slabůstku měl právě geniální vědec Mendel!

 

Program pátečního večera nabídne také slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně spolu se světovou premiérou významného skladatele Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari a bude živě přenášen do prostoru na Mendlově náměstí, aby na něj mohl přijít opravdu každý.

V sobotu 23. 7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendelově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert Zlaté slavice Ewy Farne. Finále koncertu doprovodí monumentální ohňostroj z hradu Špilberk.

V průběhu odpoledne vystoupí například Barbora Poláková, Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem.

V rámci Festivalu Mendel jsou dále připraveny koncerty vážné hudby, mezi nimi bude i světová premiéra nové opery Miloše Štědroně s názvem Magnum Mysterium.

FB událost: https://www.facebook.com/events/1140043216842929

FB událost pro klasickou hudbu: https://www.facebook.com/events/582700023252447

 

Comments

comments

Vyhledat