Festival nahých forem bude letos na lodi i ve studiu Alta

Foto archiv Lenka Klodová
Foto archiv Lenka Klodová

Festival nahých forem je monotématický festival uměleckých performancí a dalších akcí. Jeho obsah je předvídatelný a zároveň nepředstavitelný. Festival chce ukázat šíři možných významů lidské nahoty, včetně existenciálních, estetických, aktivistických i politických. Chce se vymezit vůči zužujícímu, senzacechtivému používání nahoty v komerčních a sexistických konotacích.  Festival nahých forem pořádá od roku 2015 Lenka Klodová – umělkyně, performerka a kurátorka, která v současnosti vede Ateliér tělového designu na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně.

Tématem 8. ročníku FNAF je Nahota jako politické gesto

Osmý ročník Festivalu nahých forem probíhá v situaci napadení nezávislého státu Ukrajiny ruskými vojsky. Ve světle tohoto konfliktu ohrožujícího stabliutu celého světa se chce pokusit o vyzdvihnutí arzenálu, který v sobě nahota skrývá. 

Četné doklady z folklorní tradice, zvláště ve slovanských oblastech, ale historicky sahající až do starověku k Pliniovi staršímu, dokazují víru, že z nahého těla vyzařuje silná apotropajní síla. Vystavený nahý zadek nebo přirození dokáže zahnat přírodní katastrofu nebo špatné počasí a stejně jako hlava Medúzy dokáže svým zjevením zkamenět nepřítele. Fluidní skupina Femen, která vznikla na Ukrajině a která ojedinělým způsobem obohatila i český veřejný prostor, když zaskočila prezidenta Zemana při volbách roku 2018, to vyjadřuje sloganem: Naší zbraní jsou nahá prsa.

Jak říkají pořadatelé festivalu: “Naše performance jistě nezastoupí zbraně, které by pomohly s obranou napadené země, ale jednoznačně mohou být prostředkem. Mohou být prostředkem vyjadřujícím naši naprostou nahotu tváří v tvář nepochopitelné nespravedlnosti, nebo také prostředkem volajícím k akci staré magické prostředky. Tělo jakoby bylo souběžně ukotveno v božském a přírodním řádu věcí. K této nábožnosti neodmyslitelně patří výrazné exprese tělesnosti, u nichž můžeme pozorovat, že intenzita tělesné exhibice odpovídá důležitosti a hodnotě cíle, který má být dosažen. Hodnota cíle je v tomto případě velmi vysoká, tomu bude zajisté odpovídat intenzita a kvalita performancí 8. ročníku FNAF. “

Letošní ročník festivalu se koná ve spolupráci s SPA (Studio Performance Art) Studia Alta, která umožní festival rozšířit o Presscamp – workshop pro umělecké kritiky, kde čtyři z nich budou festival sledovat a věnovat se problematice kritického psaní o performance.


Podrobný program a další informace najdete na stránkách festivalu: http://www.fnaf.fun/

Festival se odehraje ve dnech 10. – 12. září 2022 na lodi Altenburg 1964 na nábřeží v Praze – Holešovicích, Partyzánská 18/23 a ve studiu Alta.

https://www.altart.cz/
https://altenburg1964.cz/

pátek 9. září 18.00 – Studio Alta
sobota 10. září – 14.00 – 20.00 – Altenburg 1964
neděle 11. září – 14.00 – 20.00 – Altenburg 1964

 

Comments

comments

Vyhledat