Festival Synapse Again propojí MeetFactory a norské Tromsø

Martyna Basta
Martyna Basta

KMRU, ABADIR a Hogir, Martyna Basta, Epos 257, Stine Janvin, Daniel Blumberg nebo Carmen Villain se představí během třídenní přehlídky hudby a umění Synapse Again, která je vyvrcholením stejnojmenného dvouletého projektu mezi MeetFactory a festivalem Insomnia v norském Tromsø. 

Synapse Again představí aktuální jména současné světové hudební scény a společnou instalaci českého umělce Epose 257 a jeho norského protějšku Roberta Juliana B. Hvistendahla. Výstava s názvem Zhroucení krajiny v Galerii Kostka rozvíjí témata vnitřních periferií, paměti místa a mizející krajiny. Její vernisáž proběhne ve středu 13. září v rámci Veřejného domu, tradičního zahajovacího večírku nové sezóny ve smíchovské továrně. 

V čtvrtek 14. září se ve smíchovské továrně představí (v Česku vůbec poprvé) ceněný keňský zvukový umělec KMRU, jehož sugestivní atmosférická tvorba kombinuje field recordings, improvizaci, noise, strojové učení, radioart a drony. Poprvé do Prahy dorazí také norsko-mexická hudebnice Carmen Villain, která tvoří zvukové tapiserie z terénních nahrávek, dechových nástrojů, samplů a syntezátorů. Večer zahájí britský písničkář Daniel Blumberg se svou novou nahrávkou GUT. 

KMRU

Synapse Again uzavře páteční večer, který ve strašnickém Kulturním domě Barikádníků přivítá norskou vokalistku Stine Janvin, jež pracuje s vlastním hlasem jako hudebním nástrojem a hledá způsoby, jakými může být odpojen od svých přirozených, lidských konotací. Modulace a fragmentace vlastního hlasu je zásadní také pro tvorbu krakovské hudebnice Martyny Basty, která v KDB představí novou desku Slowly Forgetting, Barely Remembering. Tu ve své recenzi pro Pitchfork vyzdvihl Philip Sherburne jako „objevné, okouzlujícím způsobem záhadné album, na němž polská ambientní hudebnice využívá hluboce zakořeněných melodických instinktů.“ Součástí večera bude také koncert pražského hudebníka Freddyho Rupperta, jenž při svých živých vystoupeních střídá řadu poloh, od avantgardní elektroniky, přes soudobé techno až po nihilistický bahnitý materiál s odkazem na rané Swans. 

Na koncert naváže páteční klubová noc ve Fuchs2, kde živě po boku perkusionisty Hogira Göregena zahraje egyptský experimentální hudebník ABADIR, jehož nejnovější deska Mutate vyšla vloni na proslulém labelu SVBKVLT. Ve Fuchsu se pak představí také Zesknel, gruzínský zvukový umělec, rezident tbiliského klubu BASSIANI a platformy Mutant Radio; ukrajinský hudebník Heinali; Oblaka; O. Blom; Theya a Trauma.

Více na www.meetfactory.cz/cs/synapse/synapse_again

Comments

comments

Vyhledat