Film o cestě vědkyně Zdenky Sokolíčkové na Špicberky vstupuje do kin

Fotografie - Vojtěch Vančura © Cinémotif Films
Fotografie - Vojtěch Vančura © Cinémotif Films

Celovečerní snímek režisérky Veroniky Liškové Návštěvníci sleduje časosběrnou metodou mladou sociální antropoložku Zdenku Sokolíčkovou. Formou deníku mapuje po dobu více než dvou let její osobní i pracovní život v arktickém městě Longyearbyen. Návštěvníci jsou nejen portrétem nejseverněji položeného města na světě, ale i syrovým obrazem současného globalizovaného světa.

Po světové premiéře na prestižním filmovém festivalu ve švýcarském Locarnu vstupuje film do kin 24. 3. 2023, distribuční premiéra se uskuteční v rámci festivalu Jeden svět, na který naváže série projekcí s debatami po celé České republice.

Špicberky jsou jedním z míst, která se oteplují nejrychleji na planetě. Režisérka Veronika Lišková k tomu říká: “Longyearbyen je takovou Petriho miskou všech možných změn, které se v dnešním světě dějí. Dají se tam pozorovat na malé ploše a v nebývalé intenzitě. A proto si také Zdenka tuto lokalitu pro svůj výzkum vybrala. Nicméně i ji samotnou nakonec překvapilo, jak moc viditelných a silných proměn byla nakonec svědkem.”

Kromě otázky klimatické změny a dopadu (geo)politiky na životy místních obyvatel se věnuje také samotnému pobytu rodiny s malými dětmi právě na Špicberkách. Zdenka popisuje: “Když jsme v únoru dorazili, bylo minus dvacet čtyři stupňů a děti musely být ve školce dvě hodiny na zahrádce, což se jim moc nelíbilo.”  Rodiny, které tu žijí dlouhodobě, ale mají jiné obavy:  “Během třiceti let se tu oteplilo v průměru o 5 stupňů. Město, které bylo dřív bezpečné, je teď zčásti lavinovou zónou. Ukazuje to, jak dramatickou výzvu může změna klimatu znamenat pro praktický život – tedy aby měli lidé kde bydlet a nebáli se o svoje rodiny. Mimořádně smutné jsou vzpomínky na lavinu z roku 2015, která zasáhla část města a zabila jednoho dospělého a malou holčičku, což byl velký šok pro místní komunitu.”

Veronika Lišková v současné době začíná natáčet svůj hraný debut Rok vdovy s Pavlou Beretovou v hlavní roli. Film bude do českých kin uveden v roce 2024. Koproducentem filmu Návštěvníci je Česká televize, v ČR byl podpořen Státním fondem kinematografie a vznikal ve spolupráci s Norskem a Slovenskem

 

Comments

comments

Vyhledat