Franz Ferdinand na RfP

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Rock for People odtajnil poslední políčka svého originálního hudebního adventního kalendář. Štědrý den představil unikátní hudební spojení, na které se festivaloví návštěvníci mohou v létě těšit: populární Vypsaná fiXa se postaví na jedno podium společně s renomovaným orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Stejně jako Rock for People totiž slaví 25 narozeniny i Fixa a PKF zase 25. sezonu. „Takové nápady v naší dosavadní existenci vznikly vždycky absolutní náhodou a tady to není jiné. Přišel k nám Michal Thomes a řekl, jestli bysme do toho nešli. Já se zasmál, no a nakonec se to bude realizovat,“ popisuje Márdi. „Už hrajeme dlouho a kapela, aby nezestromovatěla jako Enti, občas potřebuje takovouhle věc, která oživí jejich existenci. Je to výzva, která je nakopne a zase vydrží dalších pár let existovat.“

„Myslím, že to bude hezké spojení dvou hudebních světů. Symfonický  podkres melodické písničky fiXy dobře podpoří,“ dodává uznávaný český dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, který připravuje aranže.

Dalšími posilami narozeninového line-upu, které si mohli fanoušci „otevřít“ v předchozích dnech, je skotská indierocková parta Franz Ferdinand, keltská vichřice z Los Angeles Flogging Molly nebo aktuálně nejúspěšnější bavorská kapela Eisbrecher, která potěšila především fanoušky Rammstein. Z domácích kapel pak line up posílili Cocotte Minute. Doplnili tak již oznámené Bring Me The Horizon, Rudimental LIVE, Kodaline, The Subways či domácí Mig 21. Příznivce říznější muziky pak potěšili post-hardcoroví Our Last Night, The Amity Affliction, kteří do Hradce dorazí až od protinožců, nebo dlouho očekávaná premiéra ostrých hochů z Don Broco. Na Rock for People dorazí také britská parta Idles, která bývá po právu označovaná jako „nejlepší britská punková kapela“, kalifornští SWMRS a moldavští Infected Rain v čele s metalovou princeznou Lenou Scissorhands.

Adventním kalendářem oznamování kapel, které v létě zavítají do Hradce Králové zdaleka nekončí. Hned v lednu budou organizátoři Rock for People pokračovat ve zveřejňování.

Rock for People se bude konat na začátku prázdnin od 4. do 6. července na letišti v Hradci Králové. Předprodej vstupenek probíhá v síti Goout.

Dosud oznámeno Rock for People 2019: Bring Me The Horizon, Rudimental LIVE, Franz Ferdinand, Kodaline, Flogging Molly, The Subways, Our Last Night, Don Broco, The Amity Affliction, Eisbrecher, Mig 21, Cocotte Minute, Idles, Pale Waves, Tom Grennan, Infected Rain, SWMRS, Yonaka, Saint Agnes, Gouge Away, Life, Acute Doe, Shoshin.

Když koncertovali Franz Ferdinand v Česku poprvé, jejich debutové cédéčko se u nás nedalo sehnat. I tak bylo vystoupení v pražském klubu Roxy takový zájem, že klub praskal ve švech. Dodnes se eponymního alba prodalo přes 3,5 miliónu kusů a Take Me Out nebo The Dark Of The Matinée patří ke klenotům ostrovní indie rockové scény. Na královehradecké letiště přiveze skupina svoji aktuální desku Always Ascending, připomene ale taky skladby, kterými si podmanila fanoušky na celém světě. Když se zeptáte, jaká hudba formovala mládež vyrůstající na začátku nového tisíciletí, Franz Ferdinand tam jistě nebudou chybět. Od přímějšího kytarového zvuku se později dostali k elektronice, chytlavé melodie a sborové popěvky ale zůstaly.

Flogging Molly je oslava života, dobrého i špatného, kde pivo teče proudem, a my všichni se na chvíli stáváme odbojnými Iry, milujeme zelenou a všichni se jmenujeme „Patrick O‘ Brian“. Je to strhující živá show, která pohltí každého. Skvělá kombinace nástrojů, obzvláště houslové party Bridget Regan rozechvívají srdce, zatímco nohy vydupávají nepříčetné tempo téhle skvěle sehrané party. Texty se obvykle zabývají tématy, jako je Irsko a irská historie, alkohol, politika, láska, smrt, či katolická církev, oblíbený to terč Irů.

Eisbrecher by si neměl nechat ujít žádný fanoušek Rammstein. Je to nejúspěšnější bavorská kapela současnosti a svým Neue Deutsche Härte s ostrými kytarovými riffy a hlubokým zpěvem boří ledy už 15 let. Tenhle žánr, který doslova znamená „Nová německá tvrdost“, spojuje vlivy hard rocku a heavy metalu s elektronickou hudbou a o jeho rozšíření se postarali z velké části právě Rammstein.

Rock for People 25 let

Rock for People založili v Českém Brodě před čtvrtstoletím dva kamarádi, aby udělali festival zajímavých českých kapel pro přátele, sami s pár nadšenci stavěli i pódium z lešenářských trubek. Jak šel čas, stal se Rock for People festivalem s evropským a světovým renomé, vyznačujícím se objevnou dramaturgií, která si klade za cíl na královéhradeckém letišti představovat zajímavé, nadějné a neokoukané interprety, aniž by rezignovala na přítomnost prověřených velkých jmen historie i současnosti z české a světové hudební scény. Se základy pevně ukotvenými v rocku sleduje se zájmem nejrůznější stylové přesahy směrem k hardcoru, indie i elektronice.

Comments

comments

Vyhledat