FREIRAUM: PLÁNOVÁNÍ MĚST A ETNICKÉ TRHY V MARSEILLE A V PRAZE

Marseille. Foto Lena Birkhold und Eva Stotz
Marseille. Foto Lena Birkhold und Eva Stotz

Jak relevantní jsou pro plánování měst urbánní etnické trhy? A jakou roli hrají takové trhy v životě lidí, kteří ve městech pracují a žijí? Těmito a dalšími otázkami se budou zabývat čeští, francouzští a britští vědci, urbanisté a autoři. Stane se tak v rámci veřejné diskuze, která proběhne 19. února v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP).

 

„Proberme vizuální dojmy z blešího trhu v Marseille a z pražské tržnice SAPA. Chceme mluvit o tamní pestrosti a o zkušenostech lidí s těmito místy,“ komentuje Stefanie Heublein z Goethe-Institutu: „Zajímá nás především téma neformálnosti, kulturní diverzity a vytváření sociálních vazeb, které na zmíněných tržištích vznikají,“ dodává Heublein.

 
Diskuze je poslední akcí projektu Freiraum a završením spolupráce Goethe-Institutu s Institutem pro Demokracii 21 a nakladatelstvím Hors D´Atteinte. Celý projekt vznikl díky spolupráci Goethe-Institutů v Evropě a 53 partnerských organizací z oblastí kultury, vědy a občanské společnosti. Cílem je přitom posouzení míry svobody v jednotlivých evropských městech.

 

„Zkoumali jsme, jaká témata se vyjeví, když obyvatelé měst, sociologové a kreativní umělci začnou ve velmi lokálních rozměrech uvažovat o konceptu svobody, vysvětlila Ira Bliatka, socioložka působící při Institutu pro Ddemokracii 21 a moderátorka diskuze.

 

V průběhu večera se tak v prostorách CAMPu přestaví mj. mladá česká novinářka Magdalena Rejžková. Spoluautorka nekonvenčního průvodce po Marseille a Provence nazvaného Chtěj Marsej – průvodce pro lidi, co chtěj! bude diskutovat po boku Samuela Johnsona-Schlee, docenta socioekonomické geografie na londýnské South Bank University či Marie Hermannové, spoluzakladatelky francouzského nakladatelství Hors d´Atteinte. Zapojí se i Tereza Freidingerová, koordinátorka projektů s migrační tématikou pro organizaci Člověk v tísni, která se věnuje mj. migračním a adaptačním trendům Vietnamců v České republice. Řeč bude nejen o dojmech a zkušenostech s etnickými trhy v Praze a v Marseille, nýbrž i o materiální kultuře a o každodennosti konzumu. V obecné rovině bude otevřeno též i téma veřejného prostoru a zapojení marginalizovaných skupin obyvatel do rozhodování o jeho využívání.

 

Co? Diskuze: Freiraum – Plánování měst a etnické trhy v Praze a Marseille

Kdy a kde? 19. února 2019, 19:00 v Centru architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha 2

Bližší informace: www.goethe.de/ freiraum  

 

 

Comments

comments

Vyhledat