Galerie Dukla vystaví portréty z New Yorku fotografky Marie Tomanové

Marie Tomanová - Gracie
Marie Tomanová - Gracie

Ostravská Galerie Dukla  představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta se ve své výstavě As We Are věnuje naději, svobodě a pocitu individuality, které divákům zprostředkuje skrze sérii portrétních fotografií. Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 12. září 2023 v 17 hodin. 

Galerie Dukla zahájí výstavu As We Are fotografky Marie Tomanové, jež sklízí úspěchy u nás i v zahraničí. Rodačka z Mikulova, která aktuálně žije v New Yorku, vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi. 

Na vystavených snímcích jsou zachyceni mladí lidé, kteří se věnují módě, umění a do New Yorku si přijeli splnit své sny stejně jako kdysi Tomanová. Přestože fotografované osoby jsou mnohdy výrazně nalíčené a oblečené do výstředních modelů, autorka v tom shledává určitý druh přirozenosti a svobody, které jí jsou blízké. Typickým prvkem pro Tomanovou je důraz na empatické propojení mezi vystaveným dílem a divákem. Je to inkluzivní proces, který lidem umožňuje najít se v díle, a hraje podstatnou roli v důležitosti, kterou Tomanová přisuzuje individualitě a svobodě,popisují kurátoři výstavy Thomas Beachdel a Šimon Kříž tvorbu fotografky. Právě důraz na individualitu je nejen silný, ale také nadějný aspekt její tvorby. Být sám sebou je v pořádku, a to bez ohledu na to, kým jsme nebo kým chceme být.

Zahájení výstavy se uskuteční v úterý 12. 9. v 17 h a hudebně jej doprovodí brněnský DJ Krabs. Výstava potrvá do 12. listopadu 2023. 

Marie Tomanová / Foto archiv Marie Tomanové

Marie Tomanová vyrůstala v jihomoravském městě Mikulov. Po získání magisterského titulu v oboru malířství odjela do Spojených států. Klíčovými tématy její tvorby se staly přesun, identita, gender a paměť. Tomanová měla samostatné výstavy po celém světě, mimo jiné v New Yorku, Praze, Tokiu a Paříži; její práce byly vystaveny v Berlíně na bienále Evropský měsíc fotografie 2020 a na Rencontres d’Arles v rámci Louis Roederer Discovery Award 2021 (Arles, Francie). Na Rencontres d’Arles byla vybrána k cestě na Mezinárodní fotografický festival Jimei x Arles v čínském Xiamenu v roce 2021. V současné době připravuje několik výstav, které budou souviset s vydáním celovečerního dokumentu HBO o její umělecké dráze Svět mezi námi (2024).

První kniha Tomanové Young American (Paradigm Publishing, 2019) se zaměřuje na individualitu, identitu a sounáležitost v americkém sociálním prostředí. Kniha je opatřena předmluvou uznávaného fotografa Ryana McGinleyho a krátce po jejím vydání byla vyprodána.

Spolu s historikem umění Thomasem Beachdelem vydala svou druhou knihu New York New York (Hatje Cantz, 2021), tentokrát s předmluvou Kima Gordona, ve které obratně proplétá portrét a krajinu, aby rekontextualizovala a rozšířila význam obou.

Třetí kniha Marie Tomanové It Was Once My Universe (Byl to kdysi můj vesmír) s předmluvou Lucy Santeové vyšla podzim 2022 v japonském nakladatelství SuperLabo. Jedná se o hluboce osobní projekt o návratu domů do České republiky po osmi letech, kdy jako emigrantka žila ve Spojených státech.

 

 

Marie Tomanová: As We Are

Galerie Dukla

12. 9. – 12. 11. 2023

www.galerie-dukla.cz

Kurátoři: Thomas Beachdel, Šimon Kříž

Spolukurátor: Hynek Chmelař

 

 

Comments

comments

Vyhledat