Galerii Etcetera Art zaplní lukostřelci Matěje Macháčka

Ateliér Matěje Macháčka / foto Mischa Babel
Ateliér Matěje Macháčka / foto Mischa Babel

Od 2. do 17. března 2003 můžete v galerii Etcetera Art vidět velkoformátové akvarely Matěje Macháčka na výstavě nazvané Sunset Archers. Veřejná vernisáž výstavy proběhne 1. března. 

Jeden z kurátorů výstavy, Viktor Čech, charakterizuje vystavená díla takto: „Výstava Matěje Macháčka, malíře a absolventa AVU v pražské ETCETERA ART může být pro návštěvníky až nečekaným setkáním s intenzitou barev a dvojznačné hry mezi křehkostí dálným východem inspirované techniky a až performativním vstupem autora samotného do imaginárních prostorů svých obrazů.

Okamžik napjatého soustředění, kdy tělo a mysl musí jednat v plné součinnosti. Zadržený dech, napnuté svaly a na cíl zaměřený pohled. Být jedno se svým cílem, ať již se děje kolem cokoliv. To je pozice lučištníka v onu krátkou chvíli před výstřelem, jak ji známe jak z řady scén klasického výtvarného umění, tak ze současné vizuální kultury a sportu.

Právě tento moment si ve svém cyklu maleb vzal za své Matěj Macháček. Monumentální formát tohoto souboru, v němž jako hlavní aktér vystupuje sám autor, je ve zvláštně ambivalentním vztahu s výtvarnou technikou, kterou používá. Čínskými technikami inspirovaná akvarelová malba je aplikovaná  do velkých ploch papíru a svými velmi intenzivními barevnými pigmenty až vyzařuje do svého okolí.

Rozlehlé plochy těchto obrazů jsou pro malíře nejen výjevy zinscenování sebe samého, když na nich vystupuje v řadě různých poloh mířícího lukostřelce, ale při bližším pohledu také barevnými krajinami, do nichž vstupuje se svou jemnou a intimní malířskou technikou, aby se podobně jako onen lukostřelec neomylně strefil do cílů své kompozice.“


Matěj Macháček: Sunset Archers

2. 3 – 17. 3. 2023

Galerie Etcetera Art

www.etceteraart.com

Hradební 761/3, 110 00 Staré Město, Praha, otevírací doba: út-pá 13-18 h.

Vernisáž 1. 3. 2023 v 18 hodin. Kurátoři: Miroslav Jiřele, Viktor Čech


Matěj Macháček (1992) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Michaela Rittsteina. Během svých studií absolvoval v roce 2015 zahraniční stáž na Taipei National University of the Arts na Tchaj-wanu. Tahle zkušenost a opakované cesty na Tchaj-wan výrazně formovali Macháčkovu současnou tvorbu. Pro autora je typická malba na velkoformátové papíry barevnými tušemi a ředěným akrylem, které následně lepí na plátno a vypíná na rám.

 

Comments

comments

Vyhledat