Google dnes připomíná Elišku Junkovou

Google dnes na své domovské stránce připomíná svátečním Doodlem 120. výročí narození české automobilové závodnice Elišky Junkové. Olomoucká rodačka, která závodila ve vozech Bugatti, se ve 20. letech 20. století stala nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže. 

S manželem Čeňkem Junkem ve své době tvořili slavný motoristický pár, kterému se někdy přezdívá nejrychlejší česká domácnost. Eliška Junková svou závodnickou kariéru odstartovala jako manželova spolujezdkyně, později začala závodit také sama za sebe. V letech 1924 – 1929  zvládala ve vozech Bugatti T30 a T35 všechny čtyři disciplíny tehdejšího automobilového sportu: závody do vrchu, závody na autodromu, závody na okruzích a 6 000 km dlouhou dálkovou jízdu v dnešní Indii a Pákistánu.

Památku nejslavnější české automobilové závodnice dnes Google připomíná Doodlem, dočasně pozměněným a výtvarně zpracovaným logem vyhledávače, který vytvořil ilustrátor Gerben Steenks podle portrétu Elišky Junkové. Dostupný je kromě Česka také v Německu, Itálii, Kanadě, Řecku a na Slovensku. Na jeho vzniku firma spolupracovala také s adoptivním synem Elišky Junkové, Vladimírem Junkem.

„Byla to úžasná žena. Když přestala závodit, pomáhala ostatním. Říkala jim: ‚Musíte mít vůli zvítězit; je mnohem důležitější bojovat dobře, když se věci nedaří, než když se daří.‘ I přes všechno, čím si v životě prošla, se uměla radovat a svět jí připadal do poslední chvíle krásný,“ vzpomíná na svou tetu, a po smrti obou rodičů i adoptivní maminku, Vladimír Junek.

 

Comments

comments

Vyhledat