Handsome Furs, Operators. Dvojitá dávka Dana Boecknera v MeetFactory

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Wolf Parade, Handsome Furs, Divine Fits, Operators. Dan Boeckner je nezastavitelný, což nyní dosvědčí hned dvěma koncerty. Nespoutaný, dystopický a prorocký synthpop ztělesní hrozbu hrozícího kolapsu. Zásadní kanadská osobnost v Praze a smíchovské továrně nejprve 17. července opráší Handsome Furs, načež s Operators oslní 6. září 2019.

Operators, jak Dan Boeckner řekl v jednom rozhovoru, jsou a vždy budou politická záležitost. Jakékoli politické téma v tvorbě téhle skupiny má místo. Jakoukoliv skladbu v současnosti umí s touhle kapelou zahrát. Nejen proto dojde nejprve na Handsome Furs, skupinu, kterou tvořil společně s někdejší manželkou Alexei Perry Cox. Když osobně laděnější Handsome Furs kvůli rozpadu vztahu skončili, na jejich místo nastoupili právě Operators. První album vychází ze zárodků tehdy plánovaného alba Handsome Furs. 

Proč se Dan Boeckner vrací k rodinným klenotům? Radiant Dawn (2019) navazuje tematicky i hudebně na jeho dřívější skupinu, jejíž skladby se bez Perry Cox zdály být neuchopitelné, a proto dlouhou dobu nedotknutelné. „Byla to od počátku zvrhlá myšlenka,” připouští, „když jsem se ale procházel archivem, slyšel jsem jistou paralelu v politickém smyslu a obecně naladění mezi předchozími alby Handsome Furs a Operators.” Operators jsou v podstatě přirozeným navázáním na jeho dřívější skupinu, akorát s živými bicími a jinými členy, přemítá dále Boeckner; ač uznává, že určitý prvek, který pro některé může být bezesporu nezastupitelný, je pryč.

Co začalo žádostmi fanoušků během jeho koncertů s Operators, občasným zakomponování skladeb do koncertů jeho mladší skupiny, přerostlo do regulérních koncertů Operators hrajících výhradně skladby Handsome Furs. „Jsou určitě více pulzující, méně nepoddajné,” nastiňuje charakter oprašovacích koncertů Boeckner. „Emočně se rozebírám, musím se k tomu nutit, avšak je to podnětný proces.”

Zatímco dřívější alba Handsome Furs rezonovala s estetikou osmdesátek, Radiant Dawn (2019) zní jako by se mohlo rozprostřít v libovolném fiktivním světě. Je to hudba pro noční klub a měsíční kolonii, retrofuturistické oživení východoevropské metropole, jež nikdy neexistovala, píše Stereogum a vynáší jej jako album týdne.

Hraje na kytaru, syntetizátory, zpívá a o jeho přednesu během živých vystoupení se říká, že jsou expresivní jako máločí. Smíchovskou továrnu rozpálí rovnou dvakrát: ve středu 17. července s Handsome Furs, v pátek 6. září s Operators.

Comments

comments

Vyhledat