Headliner pořádá Ponton #4

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Headliner Ponton #4 – 20.6. 2018 / Acute DoseRutka LaskierEtte Enaka 
Pontonová jízda pokračuje dalším našlapaným večerem. Na koho se můžete těšit? To jako vždy shrnuje dramaturg Headliner Pontonů Kay Buriánek.
Acute Dose
Pamatujete si britskou kapelu z britského Castle Donington s podivným názvem Late Of The Pier? Možná ne, to nevadí. Tahle podle všeho nedoceněná kapela vydala pouze jednu, zato skvělou a neuchopitelnou desku Fantasy Black Channel, produkovanou Erolem Alkanem a zmizela v propadlišti hudebních dějin. Acute Dose nejsou z Británie, ale z Šumperka, resp. z Brna a kdoví, jak by zněli, kdyby je produkoval Erol Alkan. Co mě na nich ale neskutečně baví je podobně jako u Late Of The Pier naprostá svoboda v tom, jakým způsobem ohýbají svůj hudební vkus. LOTP sice trochu omylem a poplatně době spadli do kategorie dance punk, ale jejich sofistikovaný a zároveň všivácky ulítlý sound odrážel mnohem víc vlivů než jen tohle. Acute Dose jsou na tom podobně. I když koketují s popem, lo-fi a bohatě texturovanou instrumentací, jsou místy taneční, přesto jsou pořád alternativní kapela v tom nejlepším slova smyslu. Uvidíme, jestli i ponton opanují svojí koncertní neurvalostí, která, na rozdíl od nahrávek, má mnohem větší drive.
Rutka Laskier
Rutka Laskier je jediná kapela, která se na Pontony vrací v podstatě po roce. Proč? Důvodů je několik. Předně – nedávno vydali nové album Protiklady, které je super. Za druhé – naživo jsou teď prostě nedostižní, je to strašná jízda a přitom jsou „tight s fuck“. A taky proto, že to jsou prostě miláčci. Skvělá parta z Hrušovan u Znojma a okolí netrpí žádnou otravnou manýrou, na nic si nehraje a krom toho, že produkuje velmi osobitou směs devadesátkového ema, post hardcore, noise i post punku, jsou to právě oni, kdo má už zmiňovaný label Happy Mutant. Na něm vydává jednak svoje vlastní věci, ale také hudbu kapel svých kámošů, což je samo o sobě v dnešní době hodně srdeční záležitost. Jestli Rutka Laskier letos nepošlou ponton ke dnu, tak už nikdo!
Ette Enaka
Ette Enaka jsou s Rutka Laskier spojeni pupeční šnůrou. Tříčlenná kapela navazující tam, kde skončili téměř kultovní De Mood, kapela, která míchala špinavý indie rock také s devadesátkovým emocore a post punkem, vydala svoje EP Back to Square One na Happy Mutant a bubeník Vítek Chaloupecký hraje krom Ette Enaka i v Rutka Laskier. Skoro rodinné vazby, dalo by se říct. Tam kde Rutka Laskier probouzejí vulkán a rituálně uctívají lávu, Ette Enaka naopak předou důmyslnou síť z postrockových motivů a místy až krautrockových bicích. Přesto obě kapely spojuje pulzující energie a nepřeslechnutelná hráčská dovednost. Kombince Acute Dose, Rutka Laskier a právě Ette Enaka garantuje skvělý večírek, podobný vibe všech tří kapel a hodně vysokou úroveň celého line upu. Tohle bude dost možná nejsilnější letošní ponton, i když je laťka i tak hodně vysoko.

Comments

comments

Vyhledat