Hudební pocta otci genetiky

Světové i domácí hudební hvězdy vystoupí v červenci na Mendel Festivalu v Brně. 

Legendární americká kapela Kool & the Gang zahraje k poctě Mendela svůj světový hit Celebration.

V červenci letošního roku uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Mendel Festival proběhne v Brně od 20. do 24. července a koná se  pod záštitou UNESCO.

Součástí festivalu bude i velký open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí řada špičkových interpretů. VSTUP NA VŠECHNY KONCERTY JE PRO VEŘEJNOST ZDARMA!

„Gregor Johann Mendel patří k nejvýznamnější osobnostem světového významu, která je bytostně spojená s Brnem, jeho historický přínos pro rozvoje světové vědy je mimořádný. Oslavami 200. výročí jeho narození chce Brno přiblížit jeho jedinečný význam. Atraktivní hudební program jak z oblasti vážné i populární hudby by měl být poctou a výrazem hrdosti Brna na tuto osobnost,“ říká Jakub Carda   ředitel Společně o.p.s.

Program pátečního večera 22. 7. 2022 začne v 19 hodin slavnostním koncertem Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši – Janáček v klášteře za doby Gregora Johanna Mendela vyrůstal a učil se hudbě – a světovou premiéru nové skladby jednoho z nejvyhledávanějších světových skladatelů současnosti Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari, kterou pro oslavu Mendela napíše. Koncert bude z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně  živě přenášen do prostoru na Mendelově náměstí.

Celebration pro otce genetiky

Hvězdou pátečního programu 22.7. 2022 pak bude bezpochyby ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje jeden z největších světových hitů, legendární píseň Celebration, která krátce po svém vzniku v roce 1980 okupovala první místa v amerických i britských hitparádách a má své místo i v Síni slávy Grammy. Kapela Kool & the Gang patří přes pět desetiletí k největším hvězdám světové hudební scény, její písně Celebration, Get Down on It, Ladies Night nebo Cherish se staly celosvětovými hity. Skupina získala dvě ceny Grammy, sedm American Music Awards, na svém kontě má 31 zlatých a platinových alb a jako hudební ikona byla poctěna i hvězdou na hollywoodském chodníku slávy.

Ewa Farna, Bára Poláková a osm dalších kapel

V sobotu 23.7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendelově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert čerstvé držitelky ceny Anděl pro nejlepší zpěvačku a Zlaté slavice  Ewy Farne. Koncert bude jedním z mála živých vystoupení Ewy Farne v letošním roce.

V průběhu odpoledne vystoupí na hudební části Medel Festivalu například Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, bývalou skupinou zesnulého Davida Stypky která nedávno získala dvě ceny Anděl za album a skladbu roku.

Jedním z očekávaných vystoupení bude koncert Báry Polákové, držitelky Ceny Anděl za skladbu z roku 2015. „Brno mám tak ráda, že jsme jeden čas zvažovali, že se tam přestěhujeme. Je v mnoha ohledech shovívavější než Praha a pro život má klidnější, přehlednější vibraci,“ říká Bára Poláková k tomu, proč se rozhodla nabídku vystoupit před brněnským publikem.

Své zázemí zde má také orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou, který na Mendel Festivalu vystoupí s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem.

Gregor Johann Mendel, opat augustiniánského kláštera ve Starém Brně a rodák z moravských Hynčic na základě svých pokusů formuloval základní pravidla, která později vešla ve známost jako Mendelovy zákony dědičnosti a stala se jedním z nejvýznamnějších vědeckých objevů uskutečněných na českém území.

V rámci Mendel festivalu jsou naplánována jak odborná vědecká setkání, tak program pro širokou veřejnost jako jsou komentované prohlídky historických míst, setkání se známými spisovateli, světová premiéra opery Miloše Štědroně Mendel Mysterium, výstavy a řada dalších akcí.

 

Comments

comments

Vyhledat