Ikonické křeslo Liny Bo Bardi připomene expozice v Konsepti Stage

Konsepti Stage - Foto Filip Šlapal
Konsepti Stage - Foto Filip Šlapal

A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity – tak se jmenuje výstava, která brzy odstartuje v kreativním prostoru pro design a architekturu Konsepti Stage. Instalace mapuje tvůrčí cestu brazilsko-italské modernistické architektky Liny Bo Bardi. Výstavu Konsepti pořádá ve spolupráci s italským výrobcem nábytku Arper. Ústředním objektem bude reedice ikonického křesla Bowl Chair, které vzniklo pod Arper v limitovaném množství 500 kusů.

Bardi’s Bowl Chair

Skulpturální, elegantní a nadčasové – právě tak by se dalo ve zkratce popsat ikonické křeslo Bardi’s Bowl Chair. Při jeho navrhování se architekta snažila mít na paměti proporce lidského těla. V roce 1951 pak představila dva prototypy geometrického, pohyblivého křesla, které definoval ocelový rám se čtyřmi subtilními nožkami a sedák hemisférického, miskovitého tvaru. Sklon bylo lehkým tlakem nohou či rukou možné měnit tak, aby vyhovoval každému, kdo se do něj usadí. Brzy nato začal design přitahovat mezinárodní pozornost – americký magazín Interios v roce 1953 křeslo přirovnal k dílu Eera Saarinena, Ireny Schwinské nebo Roberta Manga. 

Reedice ikonického kusu nábytku, jenž vznikl pod italským výrobcem Arper, teď bude k vidění v rámci výstavy A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity v kreativním prostoru pro design a architekturu Konsepti Stage v pražských Holešovicích. Arper se spojil s ​​Instituto Bardi | Casa de Vidro a pod jeho supervizí vytvořil limitovanou kolekci 500 kusů Bowl Chair.

„Snaha vyzdvihnout to, co je podstatné a funkční, schopnost inovovat a stavět lidi do středu každého projektu: právě to nás zaujalo na Lině Bo Bardi, když jsme se poprvé setkali s její prací,“ říká Claudio Feltrin, Arper President, k tomu, co značku k práci s odkazem architekty přivedlo.

Konsepti Lina Bo Bardi Sitting On The Chair / (c) Francisco Albuquerque Courtesy Of Instituto Bardi – Casa De Vidro

Křeslo si zachovává svůj design i pohodlí, vzniká ale moderními výrobními metodami. Sedák, který byl původně z těžkého, ručně kovaného železa, se nyní vyrábí z plastu, díky čemuž je konstrukce lehká a současně flexibilní. Kolekce zahrnuje variantu v černé kůži a 17 dalších v barevném čalounění.

„Vyrobit Bardi’s Bowl Chair bylo pro všechny v Arperu výzvou, která nás inspirovala. Vstoupili jsme do dialogu s Instituto Bardi, který hrál roli designového partnera a tlumočníka Lininy myšlenky. Naším cílem bylo věrně přepracovat design křesla a zároveň využít nových technologií k vylepšení jeho vnitřní konstrukce. Řemeslná odbornost Arper pak přispěla k tomu, že je každý kus speciální,“ vysvětluje dál Feltrin.

Výstava součástí 25. ročníku DESIGNBLOKU

Výstava se veřejnosti otevře 4. října 2023, kdy současně startuje 25. ročník přehlídky designu a módy Designblok. Pořadatelé letošnímu ročníku zvolili ústřední téma cesta. To je zároveň motivem výstavy A Journey into Lina Bo Bardi’s Creativity.

„Téma výstavy paralelně odráží téma Designbloku. Myslím si, že s úspěchem v milé zkratce odhaluje pouť a principy tvorby jedné silné, kreativní a pracovité architektky. Jsme interiérová firma, takže se výstava opírá o její zásadní počin – Bowl chair,“ upřesňuje zakladatel společnosti Konsepti a současně spoluzakladatel Designbloku David Řezníček.

Součástí instalace je i projekce filmaře Tapia Snellmana Lina Bo Bardi: Together věnovaná vibrující atmosféře v SESC Pompéia – bývalé textilní továrně v brazilském São Paulu, kterou Bo Bardi na přelomu 70. a 80. let přebudovala na kulturní komplex a místo setkávání.

V rámci samotného Designbloku se pak Konsepti objeví po boku italské značky Magis. V instalaci, kterou návštěvníci najdou v Superstudiu, bude mít hlavní roli židle Chair One – pro Magis ikonický produkt s hliníkovou konstrukcí, jenž vznikl pomocí inovativní technologie dříve využívané pouze v automobilovém průmyslu. Chair One je charakteristická svým čistě geometrickým, až technokratickým designem a je uznávána pro svou nadčasovost, rozpoznatelnost a jedinečnost.

Konsepti Bardi’s Bowl Chair Orange / (c) Arper

Instalace od Balance is Motion v nádvoří holešovického Holportu

Souběžně s výstavou bude v nádvoří holešovického Holportu, kde Konsepti sídlí, k vidění také instalace designérského studia Balance is Motion. Využívat bude mimo jiné bloků z modulárního systému Ruderal – kolekce, kterou studio veřejnosti poprvé představilo na letošním veletrhu ICFF+WantedDesign Manhattan 2023 v New Yorku.

„V instalaci navržené studiem Balance is Motion mohou hosté sledovat cestu zrodu kreativních myšlenek. Z vesmírné hmoty nad hlavami návštěvníků, která představuje pole kolektivního vědomí, se postupně rodí a krystalizují myšlenky. V pomíjivých okamžicích dochází k jejich přerodu ve fyzický, hmatatelný objekt, pevně spojený se zemí,” říká k instalaci Eliška Novak Knotková z Balance is Motion.

Výstava A Journey into Lina Bo Bardi’s CreativityKonsepti Stage v pražských Holešovicích odstartuje ve středu 4. října a potrvá do 1. listopadu 2023.

Comments

comments

Vyhledat