Jah Wobble na Respect Festivalu okouzlil

Respect Festival je stálicí hudebního dění už desítky let. 

Tento víkend se koná 27. ročník, a to za tenisovým areálem na Štvanici. Za příjemného, ani příliš horkého, ani studeného počasí hrají třeba Voices of Yemen, Lifting Spirits i mongolští Khusugtun.

Areál a nálada upomenou na 90.léta v tom nejlepším slova smyslu. Poklid, nějaké ty dlouhé sukně, příjemná nálada. Nic násilného, nikde tlačenice. Žádné křiklavé sponzorské vzkazy: většina stánků a propagačních předmětů jsou subjekty jako Unijazz, prodává se tu kvalitní čaj z Amany (protišedi doporučuje!) nebo africká jídla. Hodně dílniček pro děti. Tedy pár set lidí v parku na ostrově, atmosféra skoro rodinná.

Vnořit se do tohoto dění je více než příjemná cesta časem i prostorem. Mongolští hrdelní pěvci Khusutgun obohatili sobotní odpoledne procítěností a polyfonií a mohl nastat skvělý podvečer: kolem sedmé přišel emeritní pankáč, propagátor world music a working class hero Jah Wobble a jeho o generaci mladší kapela Invaders of the Heart složená z virtuozních hráčů, kteří taťku poslouchali na slovo.

Naprostá suverneita muzikantů umožnila uvolněný koncert, který se vyvíjel podle situace. Od prvních tónů to bylo šťastné setkání hudby, kterou je třeba vnímat srdcem, a znamenitě zvládnutého řemesla, které udrželo hravost a improvizaci v mezích přístupnosti pro kohokoli, kdo šel kolem.

Kapela byla usměvavá, kapelník vtipkoval a během minuty byla nastolena skvělá nálada. Jah Wobble se po pár skladbách zeptal publika, jestli chce slyšeu spíš písničky od PiL, nebo dub, a skoro všichni chtěli dub; tak konstatoval, že si to myslel, a požádal zvukaře o lehké úpravy a přidání echa. A jely se dubové, pozdějí více jazzové skladby, které byly prostě nádhera. Vypnout mozek a vnímat tóny bez hloubání. Potěšení z něčeho, co člověka přesahuje. Skvělý, težko přenosný zážitek, který bych přála každému.

Koncert byl šťastným jamem, ze kterého občas vystoupily známé skladby (hitová Visions of You, melodie z Půlnočního kovboje atd. atd.), ale většinou človek prostě plynul se zvukem. Skvělý zážitek a hudba, co fakt spojuje.

 

Respect Festival

Praha, Štvanice

15. a 16.6.2024

Comments

comments

Vyhledat