Jak připravit péřovou bundu na „letní spánek”?

foto Kari Traa
foto Kari Traa

Po skončení zimní sezóny nebo po náročné výpravě je vhodné péřové oblečení připravit na „letní spánek“. Vhodné je péřové oblečení jednou za rok vyprat. Touto pravidelnou údržbou si zajistíte, že vám dlouho vydrží.  

Praní se nemusíte obávat. Kvalitní oblečení z prachového peří je speciálně zpracované, a proto se i snadno udržuje. Na vnitřním štítku každého péřového výrobku naleznete návod, jak jej správně udržovat a prát. Tyto pokyny je nutné dodržet, aby nedošlo k poškození výrobku.

Jak na praní

Drobné znečištění lze odstranit vlhkým hadříkem nebo jemnou houbičkou. Znečištění v oblasti límce, manžet a kolem kapes lze odeprat ručně s velmi malým množstvím mýdla.

Před praním zapněte všechny zipy, včetně těch suchých, uvolněte všechna stahování a bundu obraťte naruby.

  • Lze prát v ruce nebo v pračce při 30 °C na zvláštní program a ve speciálním pracím prostředku na prachové peří. Vyvarujte se užívání agresivních pracích prostředků, které by mohly prachové peří poškodit.
  • Při praní v pračce můžete do bubnu přidat několik tenisových či florbalových míčku – docílíte tak lepšího roztřepání chuchvalců peří při praní.
  • Důkladně, ideálně 4–5x vymáchejte.
  • Při praní v pračce na závěr zvolte program na vypuštění vody z pračky. Vypranou péřovku neždímejte, pouze ručně vytlačte vodu.
  • Péřovou bundu nebělte, nežehlete ani chemicky neočisťujte. 

Jak správně sušit

Péřovou bundu můžete sušit v sušičce na nejnižší teplotu sušení. I zde si lze pomoci tenisovým/florbalovým míčkem. Pokud nemáte tuto možnost, je bundu nutné sušit ve vodorovné poloze, mimo sálavé teplo a pravidelně ji natřásat, abyste roztřepali chuchvalce peří v komorách (chuchvalce vlhkého peří by jinak začaly hnít). Toto „přirozené“ sušení však může trvat až týden.

„Komplexním praním nejen zbavíte péřovou bundu nečistot či zápachu, ale také zlepšíte jeho vlastnosti. S praním to však příliš nepřehánějte, protože byste prachové peří mohli zbavit zbylého obsahu tuku, který zajišťuje jeho přirozenou pružnost,” říká Tomáš Uglaj ze společnosti Norská móda. 

 

Comments

comments

Vyhledat