JAK SE BALILA HUDBA. Výstava o československých obalech gramofonových alb

1997, Echt, Haloun . foto Popmuseum
1997, Echt, Haloun . foto Popmuseum

 

Obaly singlů, elpíček, kompaktních disků a (několika) kazet. Čtyřicet let (a pár let navíc) českého a slovenského gramodeskového designu na jednom místě. Obaly památné, podivuhodné i zapomeutíhodné představuje nová výstava pražského Popmusea na sklonku dvacáté sezóny jeho existence a čtrnácté sezóny v břevnovském Kaštanu.

 

foto Popmuseum

 

Jmenuje se ZABAL TU HUDBU! s podtitulem Obaly československých rockových (nejen, ale především) gramodesek od vinylu k iPodu.  

„Na to, abychom na jediné výstavě pojali pop music a její albový design v celé šíři, je tohle muzeum příliš kapesní. A ve zvoleném žánru se cítíme asi nejpevnější v kramflecích,“ vysvětlují autoři výstavy její zaměření. Žánrové přesahy jsou ovšem zaručeny. 

foto Popmuseum

Časový rozsah – zhruba polovina 60. let minulého století až půle první dekády toho následujícího – je zvolen z obdobných důvodů. „Je to opět prostor, ve kterém se umíme nejlíp pohybovat. V polovině minulého desetiletí se relativně přehledný terén začíná měnit v džungli, a tak, jak se deska jako taková stávala méně a méně důležitou, svezl se s devalvací jejího významu i obal. A tady platí, ono okřídlené ‚v nejlepším přestat‘. Případným následníkům nepřejeme nic zlého, ale nedovedeme si představit, jak se bude vystavovat první album vydané na USB disku… a když už jsme u toho, nepřebývá někomu?“

foto Popmuseum

Výstava ZABAL TU HUDBU! představuje významné výtvarníky tuzemských gramodesek a jejich dílo. Obaly cenzurované i ty z krátké éry bez omezení a pravidel. Obaly metalové, punkové, jazzrockové. Zkoumá rozdíly mezi obaly desek vydaných v Československu a na export. Singlové a albové série, fenomén univerzálního obalu. A také, kdo je ten švédský hokejový reprezentant padající na obalu jedné desky na led.

foto Popmuseum

Vernisáž výstavy proběhne 13. března 2019 od 18:30 v prostorách Popmuea v KC Kaštan. Její součástí je pořad Turek & Turek uvádí: Zabal tu hudbu! feat. Lukáš Franz, v němž autoři (a jejich host) zevrubně prozkoumají vzájemný vztah obalů desek a samotné hudby.

Výstava ZABAL TU HUDBU! potrvá do 27. června 2019.

Popmuseum sídlí v přízemí kulturního centra Kaštan v Bělohorské ulici 150 v Praze 6 – Břevnově. 

foto Popmuseum

Otevírací doba: 

středa a čtvrtek 16:00 – 20:00 hod, sobota 14:00 – 18:00 nebo na telefonickou objednávku. 

Kontakty: 776 141 531-2, 606 369 286

www.popmuseum.cz

www.facebook.com/popmuseum

Comments

comments

Vyhledat