Jak se chránit před doxingem? Bezplatný on-line kurz prevence

 

Sdílení a geotagování fotografií, nahrávání dokumentů do cloudu, instalace nových aplikací nebo procházení internetových obchodů – to vše představuje každodenní nakládání s našimi osobními údaji, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Často ani netušíme, jaké všechny informace o sobě vlastně sdílíme a hlavně, kdo jsou koneční příjemci těchto údajů, jež pro nás mohou být zranitelné. Jedním z rizik, kterému čelí všichni uživatelé internetu bez rozdílu věku, profese či sociální příslušnosti je doxing – shromažďování osobních údajů jiných uživatelů za účelem jejich zveřejnění nebo zneužití pro nekalé účely. Bezpečnostní experti společnosti Kaspersky vytvořili jednoduchý a snadno aplikovatelný návod, jak opět získat kontrolu nad svými osobními daty a ochránit se před doxingem.

Průzkum společnosti Kaspersky prokázal, že péče o soukromá data se konečně stala všeobecně vnímanou potřebou, jelikož 50 % uživatelů potvrdilo, že by po zneužití svých osobních dat přestali využívat on-line služby kompromitovaného poskytovatele, a 57 % se obává negativních dopadů na svoji bezpečnost a soukromí při používání chytrých zařízení připojených k internetu. Tato obava je oprávněná, protože uživatelé připojitelných zařízení čelí riziku zneužití osobních dat prakticky každodenně.

Doxingu lze předcházet

Stále se učíme, jak správně nastavit náš vztah s technologiemi, abychom jim mohli více důvěřovat při svěřování našich osobních údajů, a také hledáme způsoby, jak je používat s rozmyslem, abychom předešli potenciálním pocitům úzkosti, zbytečným starostem a syndromu vyhoření. Například nevinná fotografie teenagera s čerstvě získaným občanským nebo řidičským průkazem může skončit v rukou podvodníků a emocionální zpráva adresovaná přátelům může být přečtena a nahlášena cizím člověkem jako radikální a urážlivá. Vaše fotografie z nedávného večírku se mohou objevit bez vašeho souhlasu na webu a chytré hodinky vašeho dítěte mohou nepřetržitě vysílat svoji aktuální polohu v reálném čase a sdělovat ji nežádoucím osobám.

Zatímco některá rizika – například úniky dat a ransomware útoky na organizace – jsou do značné míry mimo kontrolu uživatele, jiným hrozbám, například právě doxingu, mohou předcházet sami. Vznik doxingu umožnila existence ohromného počtu veřejných informačních kanálů (jako jsou diskuzní fóra, sociální sítě nebo záznamy z aplikací), z nichž lze vytěžit různá uživatelská data. Před touto formou útoku se ale lze velmi dobře a účinně chránit.

Digitální rizika neznamenají, že by se lidé měli přestat prezentovat na internetu – toho by se ani většina z nás nechtěla vzdát. Technologie a inovace by však měly sloužit především ke zlepšení našich životů a posilování duševní pohody. Mělo by to být nejvyšší prioritou pro všechny, zejména v současné náročné době. Proto se uživatelé internetu musí naučit odpovědně nakládat s osobními údaji v on-line prostředí – podobně jako zacházíme s našimi financemi nebo se staráme o svůj fyzický majetek.

„Chráním sebe – chráním tebe“ platí i pro doxing

Odborníci na ochranu soukromí ze společnosti Kaspersky vytvořili s pomocí externích spolupracovníků krátký návod, který může zmírnit rizika a obavy ze ztráty dat a snížit potenciální dopady doxingu. Soupis doporučení je rozdělen do tří částí a poradí, jak zacházet s údaji, které máme či nemáme pod kontrolou, jako je sledování aktivit uživatelů prostřednictvím internetového prohlížeče nebo aplikací, a s údaji jiných lidí, na které můžeme narazit. Po získání potřebných znalostí a nástrojů pro bezpečné chování na internetu budou uživatelé lépe připraveni na možné nástrahy a budou moci spokojeně využívat nejnovější technologie bez digitálního stresu.

„Vzhledem k vysoké míře propojení našich životů s digitálním světem není divu, že on-line hrozbám čelíme tak často. Lze proti nám zneužít i různé nástroje pro sebeprezentaci, přičemž doxing si mezi určitými skupinami získává nezdravě vysokou popularitu jako prostředek pro trestání a ubližování jiným lidem. Bohužel není možné mít pod kontrolou vše, co o nás na síti existuje, ale určitě se vyplatí podniknout alespoň nějaké kroky. Abychom udrželi osobní údaje v bezpečí a zmírnili možná rizika, musíme si uvědomit, s kým a jak sdílíme naše data, a přijmout určitá opatření, abychom si nad nimi udrželi kontrolu. Naštěstí jsou potřebná opatření částečně vyřešena instalací a používáním vhodných nástrojů na ochranu osobních údajů, jako jsou správci hesel nebo doplňky internetových prohlížečů na ochranu soukromí. Doufáme, že tímto návodem dodáme uživatelům jednoduchou a snadno aplikovatelnou metodu, jak udržet jejich osobní údaje v bezpečí – a jak pomoci jejich blízkým učinit totéž,“ říká Anna Larkina, hlavní bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

„Datová hygiena je formou péče o sebe sama. Uvědomit si existenci rizika při on-line či off-line kontaktu s lidmi je výborným prvním krokem k lepšímu plánování digitální bezpečnosti. Když zvyšujeme míru ochrany našeho vlastního digitálního soukromí a bezpečnosti, přispíváme tím zároveň svým dílem k péči o ochranu ostatních, s nimiž jsme ve spojení. Čím více jsme schopni humanizovat digitální aspekty našeho života, tím snadnější mohou být naše první kroky směrem k většímu digitálnímu bezpečí. Tento návod nabízí dobrý základ, jak toho dosáhnout,“ doplňuje Daly Barnett, členka technologického týmu nadace Electronic Frontier Foundation.

Seznamte se s doxingem a jak se před ním můžete chránit vy i vaši blízcí. Využijte bezplatný on-line kurz společnosti Kaspersky.

Přečtěte si doporučení, jak ochránit svá osobní data, ve zprávě „Definitive Checklist: how to protect your data online“ nebo si stáhněte tištěnou verzi.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která vznikla v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a dalších uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jejž tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání víc než 400 milionů uživatelů a 240 000 firemním klientům přináší ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na www.kaspersky.com.

Comments

comments

Vyhledat