Jak vypadá budoucnost živých vystoupení v rozšířené realitě podle Gorillaz? 

Představte si, že jste na Times Square a koukáte na animované Gorillaz ve výšce cca 40 metrů nad vámi, kde hrají singl Skinny Ape z nově chystaného alba. Koncert mohou vidět pouze zasvěcení, a to prostřednictvím aplikace v telefonu.

Zní to trochu přitažené za vlasy? Kdepak, přesně to se stalo v půlce prosince v New Yorku na Times Square a o den později v Londýně na Piccadilly Circus.

O co šlo? Návštěvníci koncertu si do telefonu stáhli speciální aplikaci od Gorillaz, která umožnila sledovat koncert přes rozšířenou realitu na obrazovce mobilu.

 

Jak koncert v rozšířené realitě probíhal?

Telefon je prostřednictvím geolokační funkce schopný detekovat pozici ve městě a na ni promítnout pomocí rozšířené reality (AR) například kapelu Gorillaz hrající singl Skinny Ape. Kouzlo spočívá v tom, že pokud někdo sto metrů od vás také přes telefon s aplikací od Gorillaz sleduje koncert, uvidí to samé, co vy, a to z jiného úhlu. 

Youtube:

Vypadá takto budoucnost hudebních eventů?

Zcela jednoznačně ano, je to budoucnost, dokonce koncert Gorillaz není ani zdaleka první hudební počin v rozšířené realitě. Například jeden z nejznámějších festivalů světa Coachella s rozšířenou realitou experimentoval už několik let.

Úplně vás slyším: “Sledovat koncert přes telefon je barbarství!” Chápu, někdo to tak může cítit. Na druhou stranu stejně cca třetina lidí živá vystoupení přes telefon již sleduje a natáčí zbytečná videa, se kterými nic nedělá. Tak proč toho nevyužít a nenabídnout nový zážitek. Určitě rozšířená realita nesedí ke všem interpretům, ale pro takové Gorillaz to je jistě cesta, jak je zhmotnit. 

Pusťte si koncert Gorillaz u sebe doma v obýváku

Pokud byste si chtěli koncert Gorillaz vyzkoušet na vlastní kůži, stáhněte aplikaci  a nechte hrát Gorillaz například u sebe doma na koberci. Plnotučný zážitek živého vystoupení Gorillaz v rozšířené realitě v New Yorku nebo v Londýně bude opět dostupný v červnu 2023. Třeba do té doby přibudou i další města blíže k ČR.

Jan Macháček

Link na Linkedin

 

Comments

comments

Vyhledat