Jaký bude letošní ročník festivalu Bach for All? 

Festival Bach for All 2020 

Čtvrtý ročník zahájí sólistka Hana Blažíková a Collegium Marianum 

 

Mezinárodní hudební festival Bach for All vstupuje do čtvrté sezóny. Praha se tak může opět těšit na dílo skladatele Johanna Sebastiana Bacha v tradičních i svěžích podobách za účasti špičkových interpretů z celého světa. Mezi hvězdami letošního programu se objeví legendární holandský flétnista Wilbert Hazelzet, německý trumpetista Otto Sauter a sopranistka Hana Blažíková, která společně se souborem Collegium Marianum seriál šesti koncertů zahájí. 

 

„Inspirací pro letošní ročník je pasáž z dopisu určeného Erdmannovi, v němž se Bach zmiňuje o společném domácím muzicírování za účasti rodiny, především pak jeho druhé ženy s „čistým sopránem“. Další osou je vztah J. S. Bacha k pravděpodobně nejuznávanějšímu skladateli té doby Georgovi Phillipu Telemannovi. Existují důkazy, že se mistři velmi podporovali, dokonce si vyměňovali opisy svých skladeb,“  vysvětluje umělecký ředitel festivalu Bach for All Jakub Kydlíček. 

 

Bach a Telemann se na festivalu setkají hned dvakrát. Poprvé to bude při zahajovacím koncertu Bach for All, který proběhne v pondělí 24. února v Tereziánském sále v Břevnovském klášteře. Dvě kantáty zazní v podání Collegium Marianum a světoznámé sopranistky Hany Blažíkové. Suita č.2 h-moll pro sólovou flétnu bude patřit umělecké vedoucí souboru Janě Semerádové. “Pokaždé, když hraji s Hanou Blažíkovou, dostávám se do jiné dimenze. A to platí zvláště v případě kantáty Ich habe genug, kterou Hana zpívá s velkým porozuměním pro text a čistotou povznášející do nebeských sfér. Bachova kantáta psaná pro svátek Uvedení Páně do chrámu, tedy únorové Hromnice, vytváří jakousi odpověď na Telemannovu kantátu, kde ještě rozjímáme na útrapami, které čekají Božského Syna,“ říká Jana Semerádová. 

 

Srovnání instrumentálních skladeb dvou barokních velikánů pak nabídne koncert ve čtvrtek 30.4. v Anežském klášteře, kde vystoupí soubor Barocco sempre giovane a německý trumpetista Otto Sauter. Na programu je mj. 2. Braniborský koncert F-dur, který není vzhledem k náročnosti trubkového partu příliš často uváděn. Ještě týden před tím, ve středu 22.4., ovšem budou moci posluchači v Zrcadlové kapli Klementina zažít Bachovy sonáty v podání legendárního holandského hráče na barokní příčnou flétnou Wilberta Hazelzeta, jehož doprovodí německý cembalista Jacques Ogg. 

 

Druhá část festivalu se ponese doslova v duchu konceptu Bach for All, bude tedy určen nejen pro všechny posluchače, ale také hudebníky, zpracování i místa. V novém hudebním prostoru DISTRIKT 7 se tak 9.6. rozezní Bachovy skladby v podání akordeonistů v čele s profesorem Filipem Slavíkem. Bazilika sv. Markéty přivítá 17.7. německého varhaníka Wolfganga Zerera. A závěrečný koncert festivalu „Bach for Charity“ (22.9.) bude patřit mladým houslistům z Pražské konzervatoře, kteří v kostele sv. Martina představí souborné provedení Bachových recitálů, sonát a partit. 

 

Collegium Marianum + Hana Blažíková, foro pořadatel akce

 

„V rámci čtvrtého ročníku festivalu opět nabídneme jak známé oblíbené Bachovy skladby, tak ty, které pro sebe možná posluchači teprve objeví. Velmi citlivě jsme řešili i výběr jednotlivých účinkujících interpretů a koncertních míst. Chtěli jsme, aby synergie toho všeho přinesla návštěvníkům co nejlepší komplexní zážitek. A samozřejmě, stále následujeme ideu, s níž jsme tuto kulturní událost zakládali – Bach for All je skutečně festival pro všechny,“ dodává ředitel festivalu Jakub Kubíček. 

 

Kompletní program a vstupenky:  www.bachforall.cz

 

BACH FOR ALL 2020 

 

24.2. 19.30

„Ich habe Genug“ – Collegium Marianum a Hana Blažíková (soprán)

Tereziánský sál, Břevnovský klášter 

 

22.4. 19.30

„Mr. Bach de Leipzing“  – Wilbert Hazelzet (barokní příčná flétna)  a Jacques Ogg (cembalo)

Zrcadlová kaple, Klementinum 

 

30.4. 19.30 

„Tromba festante“ – Barocco sempre giovane a Otto Sauter (trubka) 

Klášter sv. Anežky České

 

9.6. 19.30 

„Accordion for Bach“ – Trojanovo trio  

DISTRIKT 7 

 

17.7. 19.30 

„Ach wie nichtig, ach wie flüchtig“ – Wolfgang Zerer (varhany) 

Bazilika sv. Markéty v Břevnově 

 

22.9. 19.30 

„Bach for Charity“ – Pražská konzervatoř 

Kostel sv. Martina ve zdi  

 

Comments

comments

Vyhledat