Jaký je film Ermitáž? Nádherný.

foto Aerofilms
foto Aerofilms

Ermitáž v Petrohradu je jeden z nejvýznamnějších lidských počinů. Obrovské muzeum, založené v roce 1764 carevnou Kateřinou II. Velikou, skrývá kolem 3 000 000 uměleckých děl; vystavená jen jen část, ale i ta stačí k tomu, aby byl návštěvník obří, vznešené budovy ohromen a navždy zasažen.

Do českých kin právě přišel italský dokumentární film o Ermitáži a u tuzemských diváků zatím skvěle boduje. Námět sám o sobě je atraktivní dost, a citlivě zpracovaný 90minutový snímek, kterým provází populární herec Toni Servillo (Velká Nádhera), dopadl znamenitě. „Mezi zdmi Ermitáže je snadné ztratit pojem o čase a prostoru,“ konstatuje náš vypravěč hned v úvodu filmu, a od prvních záběrů mu lze rozhodně věřit.

Dokumenty o výtvarném umění jsou poslední dobou oblíbené, nedávno i našimi kiny proplul třeba výtečný snímek o Tintorettovi, a tohle využití technologie je šťastné: Kamera se dostane tam, kam ze země často ani nevidíte, výborně nasnímaný obraz vás ohromí a dobře připravené komentáře dodají kontext. V Tintorettovi jsme slyšeli, jak se žilo ve středověké Itálii a jaký vliv to mělo na umění. Tady se zase dozvíme něco z ruské historie a můžeme spolu s průvodcem radostně kvitovat, že přes značně vypjaté situace v tehdejší politice přispěl každý z vládců k rozšíření ruských sbírek umění, kterými se inspirují celé generace.

 

foto Aerofilms

Ermitáž obsahuje díla z celého světa a dík svému rozsahu patří k nejdůležitějším uměleckým sbírkám vůbec. Měla a má vliv na to, jak uvažují o umění a o světě nejen Rusové, o kterých hovoří hlas vypravěče, ale také turisti, kterých ročně přijedou miliony. Ermitáž je obrovská, podlahovou plochou se řadí na druhé místo za Louvre, počtem obrazů je dokonce první.

 

foto Aerofilms

Na film je radost se dívat i proto, že dobře spojuje fakta a poučnost s poetičností a kouzlem; daří se to velmi nenásilně a příjemně. Jako divák se proto opájíte oduševnělým uměním i prostým potěšením z řemeslné zručnosti dávných mistrů, a zároveň vám kultivovaný komentář ať už průvodcův, nebo kunsthistoriků znalých věci, zprostředkuje vhled do často pohnuté historie Ruska i do vztahů Ruska a dalších zemí. Je dost možné, že pokud jste kulturně založení, bude vám většina informací i děl už známá, ale podle mě to rozhodně nevadí. Ermitáž dělá dojem filmu cíleného na širokou veřejnost: není to objevitelskpé eni experimentální, zato velice dobře utříděné a působivě zpracované.

foto Aerofilms

Zjistíte, jak se vlastně utvářely zdejší sbírky, jak tenhle proces souvisel s historickými událostmi.  Na citátech se vám ukáže, jak působilo město Petrohrad na spisovatele a další umělce.

foto Aerofilms

Je radost si takhle doplňovat znalosti. A dokument o Ermitáži je podle mě jeden z těch počinů, které můžou podpořit vzájemné pochopení a prolínání kultur. Bravo!


Ermitáž – síla umění

• režie: Michele Mally

• IT

• 2019

• 90 minut

Comments

comments

Vyhledat