Jan Novák: Děda. Další svazek sebraných spisů autora, další příběh spojený s vlastní rodinou

V románu Děda nabízí Jan Novák další příběh spojený s vlastní rodinou; jak naznačuje lapidární název, středem vyprávění je nyní autorův dědeček, středočeský zemědělec, jehož semlely dějiny i zvůle komunistické moci a jenž svého vnuka fascinuje i děsí zároveň. Kniha je vystavěna s typicky novákovským švihem: sled krátkých, ostře vypointovaných kapitol postupně skládá působivý obraz „dědy betonového srdce“, „babičky kobry královské“ a dalších členů autorovy rodiny i jejich sousedů a známých, a přitom ukazuje střet velkých a malých dějin v kulisách polabské vesnice během násilné kolektivizace v padesátých letech minulého století.

Literární kvality textu a autorovo vypravěčské mistrovství vyzdvihla i odborná porota, jež Janu Novákovi za román Děda udělila prestižní Cenu Josefa Škvoreckého.

Jan Novák (* 1953) je českoamerický spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA; studoval a žil v Chicagu, kde také započal svou literární kariéru, nyní je doma opět v Čechách. Za své knihy (mj. Striptease Chicago, 1983, Miliónový jeep, 1985, Zatím dobrý, 2004, Děda, 2007, Hic a kosa v Chicagu, 2011, Co já vím?, 2013) získal řadu prestižních ocenění. Mimořádný ohlas vzbudila jeho loni vydaná biografie Milana Kundery nazvaná Kundera. Český život a doba.

229 stran, doporučená cena 348 Kč. Přeložili Jiřina Zachová a Jan Nová.

 

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat