Jaromír Jágr dostal k padesátinám vlastní životopisný komiks

Dnes 15. února slaví Jaromír Jágr padesátku. Výjimečným dárkem k jeho významnému jubileu je superhrdinský komiks JÁGR, LEGENDA, který vydalo 65. pole. Autoři Lukáš Csicsely a Vojtěcha Šeda líčí Jágrovu sportovní kariéru jako rytířský epos provázený zázraky, v tomto případě hokejovými. 

Velkoformátová kniha se během krátké doby zařadila mezi úspěšné sportovní komiksy, jakým byl v minulých letech například Zátopek. „Zájem o tento titul ani po Vánocích nepolevuje, už jsme prodali čtyři tisíce výtisků,“ dodává Tomáš Brandejs, majitel nakladatelství 65. pole. Komiks osobně předal jeho hrdinovi v kladenské hokejové hale. 

Autoři komiksu Lukáš Csicsely a Vojtěch Šeda vyrostli v devadesátých letech, kdy se stal Jaromír Jágr národním hrdinou – klukem ze vsi, který dobyl Ameriku. Televize poprvé vysílala zápasy NHL a kšiltovka se znakem pittsburských Tučňáků byla k dostání v každé vietnamské tržnici. Společně vytvořili poctu jednomu z hrdinů svého dětství. Čtenář jen žasne nad Šedovými dynamickými kresbami hokejových utkání. 

Na stránkách knihy působivě ožívá Jágrův životní zápas, začínající v kladenské porodnici a vrcholící o dvacet tři let později křtem v pražském pravoslavném kostele. Nechybí zde bruslařské začátky na šlajfkách na rybníku, stejně jako výhra Stanley Cupu s pittsburskými Tučňáky, získání první evropské Art Ross Trophy pro nejlepšího hráče kanadského bodování či zlatá olympijská medaile z Nagana. Cena za úspěch je však vysoká – počínaje obětovaným dětstvím až po démony, pronásledující nejlépe placeného hokejistu v historii NHL.

 

Lukáš Csicsely, Vojtěch Šeda: JÁGR, LEGENDA

„Já jsem jednou řekl, že chci bejt nejlepší na světě, a já na tom pořád trvám,“ prohlásil ve svých dvaceti letech Jaromír Jágr. Povedlo se mu to? Kdy? A jak? Podobné otázky si kladou hokejoví komentátoři Andy a Dave nad obrazy ze života jednoho z nejúspěšnějších hokejistů historie. Ty ukazují Jaromírovo dětství na Kladně, jeho boje za českou reprezentaci včetně olympijského triumfu v Naganu či vzestup v NHL, nejsledovanější lize světa, na jejíchž kluzištích se tou dobou proháněly legendy jako Wayne Gretzky či Mario Lemieux. Právě Mario se v tomto vyprávění proměňuje z Jaromírova vzoru ve spoluhráče z pittsburských Penguins, s nímž postupně vytváří jednu z nejlepších útočných dvojic NHL. Dostojí Jaromír očekávání, když má Maria zastoupit? A vymění ho Mario, když se stane majitelem krachujícího Pittsburghu? A jak mu při tom všem pomůže víra v nadpřirozené síly?

Komiks Jágr, Legenda je na jedné straně příběhem legendárního hokejisty od jeho narození až po konec angažmá v Pittsburghu, ale také akčním vyprávěním o rytíři, který nosí místo brnění hokejovou výzbroj a jeho cesta nevede za svatým grálem, ale Stanley Cupem.

Ilustrace Vojtěch Šeda

Redakce Dominik Melichar

Návrh obálky, grafická úprava a sazba Tereza Hejmová

160 stran, MOC 498

Vydalo nakladatelství 65. pole roku 2021

První vydání

www.65pole.cz

 

Scenárista a spisovatel Lukáš Csicsely (nar. 1989) debutoval novelou Svátek (2016). Je autorem řady knih pro děti, mj. Pan Bartoš, listonoš (2017), Předvečer svatého Mikuláše (2017), Oskare, Plav! (2018), Pouťovky (2019), Báchrobky (2019) a Metamorfórky (2020), a šibalské grotesky Nejkrásnější pohřeb Jana Huga (2020). Čtyři z autorových knih byly vybrány do projektu SČKN a České sekce IBBY Nejlepší knihy dětem. Lukáš Csicsely se věnuje tvorbě pro děti i dospělé též ve své scenáristické práci pro rozhlas a film. Spolupracoval například na krátkometrážní Hranici (2020) nominované na dva České Lvy či na eseji o elektronické hudbě Sound is Innocent (2019) nebo grotesce Kdyby radši hořelo (2022) uvedených na řadě významných zahraničních festivalů.“

Ilustrátor a komiksový tvůrce Vojtěch Šeda (1985) patří k současným nejvýraznějším tvářím českého komiksu. Vedle tvorby krátkých stripů a novinových ilustrací se často věnuje tématům z českých dějin. Kniha s jeho ilustracemi 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo získala ocenění Magnesia Litera 2019. Vojtěch Šeda Ilustroval řadu komiksových knih, mj. Jak se stal Havel prezidentem (2015), Hrdinové (2017), Pražská defenestrace (2018), Průvodce neklidným územím II: Příběhy moderní architektury (2018), Hravý průvodce Prahou (2019) či Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (2020).

 

Comments

comments

Vyhledat