Jazz Dock přivítá na jaře velká hudební jména

Více než deset špičkových zahraničních kapel přivítá pražský Jazz Dock v rámci jarní části svého festivalu Jazz Čtyř Kontinentů. K Vltavě dorazí například hudební vizionář Eivind Aarset, charismatická zpěvačka Lizz Wright, její mužský kolega Vinx nebo proslulá funky partička Scary Pockets.

Žánrově patří Jazz Čtyř Kontinentů mezi nejpestřejší hudební přehlídky. V průběhu letošního roku bude znít Jazz Dockem alternativní pop, world music, funk, elektronika i jazz-rock.

Již během března se můžeme těšit na KCL – trio špičkových hudebníků, kteří jsou vyhledávanými sidemany a studiovými hráči pro mnoho velkých osobností světové hudby. Vizionářský kytarista Wayne Krantz má za sebou spolupráci se Steely Dan, Michaelem Breckerem, Billy Cobhamem, Chrisem Potterem, Carlou Bley a mnoha dalšími. Rytmiku tvoří neskutečný bubeník Keith Carlock (Steely Dan, Sting, John Mayer) a fenomenální baskytarista Tim Lefebvre (Tedeschi Trucks Band, David Bowie).

Dubnový program odstartuje energický bubeník Ari Hoenig se svým hvězdným triem ve složení Nitai Hershokovits na piano a Matt Penman na kontrabas. Představí zejména hudbu ze svého posledního alba Golden Treasures, které nahrál právě v této sestavě. Jen o pár dní později jej na pódiu v Jazz Docku vystřídá Eivind Aarset, norský kytarista s jedinečnou hudební vizí, která absorbuje mnoho hudebních vlivů při zachování velice individuálního přístupu. Do Prahy přiveze především hudbu z posledního alba Phantasmagoria. Koncertní provedení jeho skladeb je nezvyklé už jen tím, že vystupuje se dvěma bubeníky. Dynamické rozpětí je obrovské, ambientní kytarové zvuky jsou také doplněny nejrůznějšími laděnými perkusivními nástroji (zvonkohra, xylofon) a efektovanou baskytarou.

Závěr dubna bude patřit dvěma špičkovým zpěvačkám. Nejprve nás přilepí do sedadel úžasná Lizz Wright. Přestože ji většina hudebních publicistů řadí do kategorie jazzu a gospelu, ona sama se jazzovou zpěvačkou necítí být. V jejích písních se mísí gospel s bluesovou tradicí a jazzovým feelingem. Pestrost žánrů provází tvorbu také další zpěvačky Aline Frazão. Do Jazz Docku přijíždí vůbec poprvé, aby zde prezentovala své zbrusu nové album Uma Música Angolana. Aline psala písně již od velmi raného věku a od počátku jí ovlivňovalo široké stylové spektrum: bossa nova, jazz i hudba Kapverd. Odkaz na angolskou vlast a kreolské kořeny byl ale vždy ústředním motivem její tvorby.

Energickou hudbu přiveze klávesový mág Scott Kinsey. Jeho jedinečný a originální zvuk je široce znám a tvorba Scotta Kinseyho přebrala po Joe Zawinulovi pomyslnou štafetu v originálním fusion stylu. Poprvé vešel ve známost jako člen kapely Tribal Tech Scotta Hendersona a od té doby spolupracoval s takovými osobnostmi jako John McLaughlin, Bill Evans nebo Seamus Blake.

Tradiční zastávku v Jazz Docku nemohli vynechat ani dva přední američtí saxofonisté. Nejprve opět přivítáme Bena Wendela, který je u nás dobře znám jako člen slavné kapely Kneebody. Opět uvidíme elitní newyorskou sestavu a na programu budou skladby z nejnovějšího alba All One a některé starší věci. O necelý týden později rozbouří Vltavu Donny McCaslin. Již dlouho před zásadním účinkováním na posledním albu Davida Bowieho Blackstar byl široce uznáván jako jeden z nejkreativnějších saxofonistů na mezinárodní jazzové scéně.

Květnovou porci koncertů završí tři špičkové soubory. Nejprve se s kapelou představí multižánrový zpěvák Vinx, následně švédský objev posledních let Dearest Sister a nakonec na speciálním dvojkoncertě funková lavina Scary Pockets, která už nyní hlásí v podstatě vyprodáno.

Podrobný program naleznete zde: www.jazzdock.cz/cs/festival/jazz-ctyr-kontinentu-4

Comments

comments

Vyhledat