Je tu další ročník festivalu Khamoro

Jubilejní ročník festivalu Khamoro se koná v Praze od 27. května do 2. června. Festival tradičně představí bohatství romské kultury v celé řadě programových sekcí – od hudby, kterou si širší veřejnost s romskou kulturou spojuje asi nejčastěji, přes výtvarné umění po historické výstavy či odborné konference, ale třeba i módní přehlídku.

 

V rámci 20. ročníku festivalu se 28. května v Divadle Hybernia uskuteční koncert All Star Gypsy Jazz. Na pódiu se poprvé od společného vystoupení v newyorské Carnegie Hall před deseti lety sejdou velmistři gypsy jazzu a swingu Stochelo Rosenberg (NL), Angelo Debarre (FR) a Tchavolo Schmitt (FR). Mimořádný koncert světoznámých muzikantů, kteří spolu hrají jen opravdu výjimečně, bude patřit k vrcholným zážitkům festivalového programu.

 

 

Khamoro (romsky „sluníčko“) je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, který v Praze již od roku 1999 pořádá organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Festival každoročně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 10 000 lidí z České republiky a zahraničí.

Jádrem celého festivalu je romská hudba, která představuje významnou součást světového kulturního dědictví. Festival založili v roce 1999 manželé Jelena a Džemil Silajdžić poté, co se v Česku setkali s xenofobií vůči jinému etniku, což byl jev, kvůli kterému opustili za války svůj původní domov v Sarajevu. Za dobu existence festivalu se na koncertech divákům představilo více než 160 profesionálních romských kapel ze 40 zemí světa.

Festival vždy podporovalo mnoho významných osobností, od respektovaných politiků jako byl Václav Havel nebo jsou Daniel Herman a Adriana Krnáčová, až po populární hvězdy Terezu Maxovou, Pavla Šporcla, Věru Bílou, Vladimíra 518, Vojtu Dyka, Jana Cinu a mnoho dalších. Mezi zahraničními účinkujícími byli mimo jiných hvězdní Taraf de Haidouks, The Rosenberg Trio, Kočani Orkestar nebo Fanfare Ciocărlia.

 

 

Program

 

27. 5. 2018 (Ne)

19:00 STŘELECKÝ OSTROV – Khamoro party na Vltavě: Milan Kroka live band /CZ, Gipsy.cz/CZ, Gitana/SK

 

28. 5. 2018 (Po)

14:00 BROŽÍKOVA SÍŇ – slavnostní zahájení festivalu (pouze pro zvané)

18:00 Vernisáž výstavy Holokaust Sintů a Romů

20:00 DIVADLO HYBERNIA – koncert All Star Gypsy Jazz: Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Schmitt/FR & Ludovic Beier/FR

 

29. 5. 2018 (Út)

14:00 MĚSTSKÁ KNIHOVNA PRAHA – Gavoro: přehlídka romské literatury

20:00 MÁNES – Módní přehlídka ROMANI/HU

 

30. 5. 2018 (St)

18:00 GALERIE ZAHRADNÍK – vernisáž výstavy fotografií makedonských Romů za 1. sv. války

20:00 ALFRED VE DVOŘE – divadelní představení „…a zase jsme spali pindral

 

 

31. 5. 2018 (Čt)

17:30 LUCERNA – vernisáž výstavy romských žen „Neviditelná síla“ vč. diskuze

19:00 LA FABRIKA – koncert tradiční romské hudby (All-star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP, Kočani Orkestar/MK)

 

1. 6. 2018 (Pá)

12:00 VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ – defilé účinkujících centrem Prahy

15:00 PARK PORTHEIMKA – dětský den Khamoro

19:00 LA FABRIKA – koncert tradiční romské hudby (Podkova štěstí/RU, Ciganoś D´Ouro/PT, Mahala Rai Banda/RO)

 

2. 6. 2018 (So)

20:00 SASAZU – galakoncert: All-star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Mahala Rai Banda/RO, Kočani Orkestar/MK, Ciganoś D’ouro/PT, Romen/RU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP & Romafest/RO

 

 

Během Khamora budou probíhat také tyto vícedenní programy:

·         Mezinárodní konference o postavení romských žen

·         Malá letní škola – týdenní interaktivní vzdělávání o romské kultuře pro studenty vysokých škol; ve spolupráci s FHS UK

·         Khamoro Kher – program pro děti z dětských domovů

·         Khamoro sdílí zkušenosti – program pro mladé Romy, kteří se věnují produkci romských akcí

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat