Jenny Hval na nové desce zkoumá limity performance. V listopadu vystoupí v Praze

Jenny Hval
Jenny Hval

Festival Alternativa, který už několik let dramaturgicky spolupracuje s místními nezávislými  promotéry, ohlašuje první jméno letošního ročníku. V kooperaci s kolektivem Heartnoize  představí norskou hudebnici a spisovatelku Jenny Hval. Ta vystoupí 16. listopadu v prostoru  ARCHA+ během večera s názvem Alternativa meets Heartnoize.  

Tělesnost, sexualita, patriarchát i vlastní limity – norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval se na  albech jako Blood Bitch nebo předloňském Classic Objects nebála zkoumat věci do hloubky, ať už  šlo o témata společenská, osobní, nebo o jejich průsečík. V chytlavých refrénech a melodiích se jí  dařilo neztratit poselství ani sebe samu.  

S novým projektem I want to be a machine se Hval obrací k ohledávání hranic toho, co může jako  umělkyně předat svému posluchačstvu, a to v době, kdy hudba ztrácí svou hodnotu, ať už fyzickou,  nebo filozofickou. Interdisciplinární performance, na které se podílí Hval a tři další hudebníci  a hudebnice, spojuje dohromady nové skladby, které se na podiu objevují spolu s aktem psaní eseje  a tematizují pozici umělkyně na jevišti. Jenny Hval ve svojí tvorbě dlouhodobě propojuje různé formy  vyjádření, od hudebního přes literární až po vizuální. I want to be a machine je první nahrávkou od  poslední ceněné desky Hval z roku 2022, naživo hudebnice s aktuálním projektem letos vystoupí jen  na pár evropských podiích. Jednou z těchto zastávek bude i pražská ARCHA+.  

Jenny Hval

Alternativa, svérázná přehlídka tzv. hutné hudby zaměřující se hlavně na experiment a improvizaci,  už přes třicet let pravidelně obohacuje podzimní hudební program v Praze. V minulosti  spolupracovala například s kolektivy Jednota, Wrong a BCAA system, letošní spojení s Heartnoize  navazuje (nejen) na loňský vydařený koncert Richarda Dawsona.  

V letošním roce se festival odehraje v datech od 15. do 23. listopadu, hlavní festivalový víkend  22–23.11. bude již tradičně hostit MeetFactory. Leitmotivem festivalu zůstává kooperace, a to  v širokém pojetí – ať už cestou zmíněné spolupráce s místními promotéry, nebo vytvářením zázemí  pro různá tvůrčí setkání. Součástí festivalu je už druhým rokem i platforma pro mezigenerační  spolupráci. Festival pořádá spolek Unijazz a koná se za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního  fondu kultury ČR a hlavního města Praha.  

Comments

comments

Vyhledat