Jessy Lanza přiveze do MeetFactory nové dlouho očekávané album

Foto: Jenia Filatova
Foto: Jenia Filatova

Takřka čtyři roky trvalo než elektropopová diva Jessy Lanza ohlásila návrat na hudební scénu. Novou, zatím nepojmenovanou deskou naváže na silný debut Pull My Hair Back z roku 2013 a o tři roky mladší, skvěle přijatou nahrávku Oh No. V MeetFactory své něžné songy představí ve čtvrtek 5. března 2020.


Minimalistický subtilní pop. Propojení tradiční taneční hudby s progresivní elektronikou. Retro estetika se současným zvukem. Vedle toho je kanadská zpěvačka označována po boku FKA twigs nebo Kelely za naději současného a alternativního R&B. Její unikátní postavení na popové scéně podtrhuje, že dosavadní dvě alba vydala na Hyperdubs Records, nezávislém labelu, který podporuje progresivní a experimentální taneční hudbu.

 

Na začátek roku 2020 ohlásila po téměř čtyřleté pauze vydání nové nahrávky a vzbudila tak mezi fanoušky velká očekávání. Přesné datum zatím není známo, Jessy prozradila jen opětovnou spolupráci s Jeremy Greenspanem ze spřízněných Junior Boys. S novinkou se vydává na evropské tour, při kterém zavítá i do smíchovské továrny.

 
Svou druhou deskou Oh No (2016) vzala dech kritikům, sbírala pochvalné recenze a zabodovala ve významných žebříčcích. Album bylo například nominováno na Polaris Music Prize a zvoleno mezi Top 10 Dance & Electronic alba roku 2016 kanadským hudebním měsíčníkem Exclaim! Pozdvižení však Jessy Lanza způsobila už svým debutem Pull My Hair Back (2013), po jehož vydání Guardian o Jessy prohlásil, že je: poslední a pravděpodobně nejlepší z nových éterických soulových dívek.“

 

Oh No je ceněné především za silné, byť aranžemi obnažené songy s na první poslech rozpoznatelným rukopisem, který přes intenzivní emoce nesklouzává ke klišé či kýči. Otisklo se do něj i její zalíbení v osmdesátkovém japonském synth popu, který reprezentuje např. kapela Yellow Magic Orchestra. Jak sama říká: „Při tvorbě své hudby mám vždy v hlavě směs veškerého popu posledních 40 let.” V textech bojuje s každodenními úzkostmi a stresem a dokáže tak citlivě a s určitou mírou roztomilosti bodnout do běžných problémů současné generace. Ostatně její autentický a skromný projev bez manýr patří mezi devízy, díky kterým si získala srdce posluchačů.

 

Jessy Lanza je dcera dvou hudebníků, muzice se tak věnovala od dětství, hrála na piano a klarinet, studovala klasický jazz na Concordia University a byla učitelkou hudby. Během své kariéry stihla vystoupit po boku Caribou. DJ Rashada nebo nahrát vokály pro The Galleria, projekt house producenta Morgana Geista.

 

Křehkým a něžným vystoupením pop star, která není pop star, se smíchovská továrna pokochá ve čtvrtek 5. března 2020.

Comments

comments

Vyhledat