Jiří Kalfař převzal ocenění od monacké kněžny Charlene

Jiří Kalfař děkuje v Monte Carlu po přehlídce publiku
Jiří Kalfař děkuje v Monte Carlu po přehlídce publiku

Český designér obdržel v rámci Monte Carlo Fashion Weeku ocenění za inovativní a udržitelný přístup k módní tvorbě. Na zvláštní přehlídce oslnil i českým křišťálem z Preciosy.

Precizní blůzy z ornamentální křišťálové sítě Preciosa a opulentní plášť pokrytý tisíci českých křišťálů tvořily vrchol kolekce, kterou Jiří Kalfař zaujal Monte Carlo. V konkurenci desítek světových návrhářů uspěl a na Monte Carlo Fashion Week, který má motto „Green is the New Glam“ (Ohleduplnost k přírodě je moderní pojetí šik) získal v pátek Cenu za inovativní přístup k módě od Monacké komory módy pod záštitou kněžny Charlene. „Takřka celý život vnímám, jakému je příroda vystavena tlaku. Jakmile jsem začal budovat svou značku, uvědomil jsem si ještě více, jak velký podíl na tom má módní průmysl. Proto už od počátku své kariéry uplatňuji přístupy jako recyklace, upcyklace nebo absolutní omezení vzniku odpadu v průběhu výroby. Toho ocenění si proto nesmírně vážím,“ reagoval na významné ocenění Kalfař. Také proto kolekci navrhl v souladu s filosofií pomalé módy. „Nově v kolekcích pracuji i s českým křišťálem z Preciosy. Vedle mimořádné kvality je pro mě důležité, že tato česká společnost je k životnímu prostředí šetrná a nadále podniká kroky a vyvíjí produkty, které minimalizují dopady na okolní přírodu,“ doplnil.

V Monte Carlu představil výrazně obměněnou kolekci, již prezentoval na počátku roku coby první Čech na New York Fashion Weeku. Kalfař se v kolekci inspiruje románem Alexandra Sergejeviče Puškina Evžen Oněgin. Na jednotlivých kusech se projevuje inspirace postavou vypravěče – zosobněná tváří Kalfaře z křišťálu – ale i samotnou dobou, kdy byly výtvarné umění, hudba, literatura i móda na vrcholu. „Pro velmi specifický vkus v Monte Carlu a Monaku, odkud většina hostů a nákupčích přijíždí, bylo nutné volit mírně odlišné vyznění celé kolekce. Nová je zhruba polovina modelů, snažil jsem se o ještě větší nadčasovost a praktičnost modelů,“ popsal Kalfař. Celá kolekce vznikla v souladu s dlouhodobou Kalfařovou filosofií, tedy tak, aby nepodporovala žádnou krutost na zvířatech. Využívá také látku z kapokových vláken stromu vlnovce pětimužného, která byla vyrobena v Česku, recyklované materiály, textilie z předchozích kolekcí nebo filmových natáčení. V rámci práce s českým křišťálem využívá Kalfař precizní transfery z šatonových růží Maxima, decentní pájené knoflíky, lustrové ověsy nebo křišťálovou síť Preciosa s květinovými ornamenty.

Jiří Kalfař je prvním českým designérem, který toto ocenění získal. Je dlouhodobým aktivistou za ochranu zvířat a životního prostředí. Zasadil se o zákaz kožešinových farem v Česku a společně s topmodelkou Veronikou Vařekovou aktivně podporuje záchranu nosorožců černých ve Rwandě.

Comments

comments

Vyhledat