K2 POKOŘENA V ZIMĚ: Nepálská horolezecká výprava překonala „poslední velkou výzvu horolezectví“

fotokredit: Nimsdai/Red Bull Content Pool
fotokredit: Nimsdai/Red Bull Content Pool

16. ledna (v 17:00 místního času) byly přepsány dějiny horolezectví. Nepálská horolezecká výprava v čele s Nirmalem „Nims“ Purjou dosáhla vrcholu jediné osmitisícovky, která dosud nebyla zdolána v zimě – 8 611 metrů vysoké K2.

 

Nirmal „Nims“ Purja, který dříve působil v elitních britských vojenských jednotkách, je horolezcem, který překonává nemožné. V roce 2019 nastavil nový světový rekord, když dosáhl všech čtrnácti vrcholů osmitisícovek v rekordním čase šesti měsíců. Teď posunul hranici horolezectví zase o kousek dál – s týmem dalších nepálských horolezců-šerpů zdolal v zimním období vrchol K2 (8 611 m n. m.). Tento výkon byl dosud označován jako „poslední velká horolezecká výzva“ kvůli extrémním podmínkám, které na K2 v zimě panují.

 

Vrchol druhé nejvyšší hory na světě byl poprvé zdolán v roce 1954 italskými horolezci Achillem Compagnonim a Lino Lacedellim. Od té doby na jejím vrcholu stanulo 450 odvážlivců včetně českých horolezců Josefa Rakoncaje nebo Radka Jaroše. Pro porovnání – na Mt. Everest stanulo od prvního výstupu už přes 4000 horolezců. V zimním období se o zdolání vrcholu pokusilo sedm výprav, všechny však skončily neúspěchem. Obecně jsou zimní expedice velmi vzácným počinem.

 

Výkon nepálského týmu je historickým okamžikem ve světovém horolezectví, nejen díky překonání extrémních přírodních podmínek a zdolání posledního nepokořeného vrcholu, ale také z jednoho dalšího důvodu: v horolezeckém světě, kterému dominují zahraniční lezci, je převratné, že byl vrchol zdolán nepálskými šerpy. Účastník výpravy šerpa Mingma Gyalje k tomu řekl: „Pokud se podíváme na všechny předchozí zdolané vrcholy přes 8000 m n. m., nestanul na nich žádný šerpa. Tento výkon proto ukazuje neskutečnou sílu a schopnost šerpů v horolezectví”. Všichni členové výpravy na sebe počkali těsně pod vrcholem a za zpěvu nepálské národní hymny společně stanuli na vrcholu. K výstupu zvolili Abruzziho cestu.

 

Pokora a hrdost provázela celou výpravu, což odráží prohlášení Nimse Purji těsně po zdolání vrcholu. „Neskutečné dobrodružství. Jako tým jsme dosáhli vrcholu dechberoucí K2 v extrémních zimních podmínkách. Rozhodli jsme se učinit nemožné možným a jsme neskutečně poctěni, že tento okamžik můžeme sdílet nejen s nepálskou horolezeckou komunitou, ale s celým světem,“ dodává Purja.

 

„Matka příroda je vždy mnohem větší než my a má hlavní slovo. Stanout na vrcholu a být svědky síly přírody v jejím extrému je neskutečné. Jsme vděční, že můžeme být součástí historie a hrdí, že jsme dokázali, že spolupráce, týmový duch a pozitivní přístup mohou posunout hranice toho, co považujeme za možné. Děkujeme za podporu, kterou jsme dostali od lidí z celého světa – právě to nám dodalo obrovskou sílu tento plán proměnit ve skutečnost,“ uzavírá.

 

Vrchol K2 v zimě dobylo 10 nepálských horolezců:

 

Z týmu Nimsdai: Nirmal Purja, šerpa Mingma David, šerpa Mingma Tenzi, šerpa Geljen, šerpa Pem Chiri, šerpa Dawa Temba

Z týmu Mingma G: Mingma G, šerpa Dawa Tenzing, šerpa Kilu Pemba

Z týmu SST: šerpa Sona

Comments

comments

Vyhledat