Kam letos na čarodějnice – s dětmi i bez

Luis Ricardo Falero: Valpuržina noc / Credit: Public domain, via Wikimedia Commons
Luis Ricardo Falero: Valpuržina noc / Credit: Public domain, via Wikimedia Commons

Valpuržina neboli filipojakubská noc, tedy naše „pálení čarodějnic“,  je tradiční svátek slavený především v zemích střední a východní Evropy v noci z 30. dubna na 1. května.

Svátek má svůj původ v keltských a germánských tradicích, kdy se slavil příchod jara a obnovení života v přírodě. Postupně se však stal součástí křesťanských svátků a získal své současné jméno po svaté Valburze, patronce hladu a nemocem a ochránkyni proti čarodějnictví, která žila v 8. století.

Poslední dubnový den letos připadl na sobotu, „čarodějnické“ akce se tedy konají celý víkend. Přinášíme pár tipů, kam na letosní čarodějnice zajít, a to jak v hlavním městě, tak po celé republice. Většinu z chystaných akcí si užiji i ti nejmenší, nebo jsou dokonce pro ně určeny. Nechybí samozřejmě ani „dospělé“ události, případně akce, které nejsou s filipojakubskou nocí nijak spojené, ale určitě se vyplatí je neminout. Letos si prostě vybere každý.

 

Čarodějnice v Praze…

 

ČÁRYMÁRY VOL.5 / MusicClub Modrá Vopice

30. 4. 18:00

https://facebook.com/events/s/carymary-vol5/172947875121812/

 

Čarodějnice ve Žlutých lázních

30. 4. 14:00 – 23:00

https://www.zlutelazne.cz/program/

Těšit se můžete na kapelu So Fine, mladou a talentovanou zpěvačku Chiaru nebo Báru Ladrovou s kamarády, Bratry v tricku. A večer na čarodějnickém pódiu zahraje VILÉM ČOK & BYPASS. Celým dnem nás provede DJ a moderátor Jan Meruna.

Čarodějnice na Jižáku 2023 

27. 4. 14:00 – 18:00

https://www.facebook.com/events/677043824190008/

Dětské čarodějnice v Modřanech 2023

https://www.facebook.com/ddmmodrany

ČaroDejvice ve Stanici techniků

https://ddmpraha.cz/stanice-techniku/Kalendar_akci?id=12799

Čarodějnice v Loděnici Vltava 2023

http://www.ddmpraha.cz/

Čarodějnice v KC Zahrada 2023

https://www.facebook.com/ZahradaKC

Čarodějnice na chvalské tvrzi 2023

30. 4. 14:00 – 22:00

http://www.chvalskyzamek.cz/

V odpoledním programu od 14 hodin uvidíte dětská hudební, taneční i sportovní vystoupení místních spolků. Čarodějnický salon nabídne malování na obličej pro děti a líčení pro maminky. Hudební program pro nejmenší uvede interaktivní projekt Myš a Maš, který představí pásmo autorských písní nejrůznějších hudebních žánrů od reaggae po jazz, řadu soutěží a her pro děti. Večerní program zahájí legendární bejbypunková kapela Kašpárek v rohlíku, která propojuje zábavu dětí a dospělých.Jako hlavní hvězda večera letos vystoupí všem dobře známá česká rocková kapela z Valašského Meziříčí Mňága a Žďorp.

Suchdolské čarodějnice 2023

28. 4.

www.praha-suchdol.cz

Čarodějnice na Hostíku / Hostivařská přehrada

https://www.hostivarskaprehrada.cz/

 

Čarodějnice na Náplavce 2023

30. 4. 11.00 – 21.00

https://prazskenaplavky.cz/

Přijďte si užít poslední dubnový den na Smíchovskou náplavku. Je pro vás připraven výběr jídel a nápojů z celého světa, s dětmi si můžete vyrobit čarodějnickou masku, koupit si čarodějnický balonek či lampion, povozit je na historickém dřevěném kolotoči, večer si můžete opéct špekáček a od 21 hod. můžete sledovat ohnivou show. Čarodějnické kostýmy jsou vítány.

Čarodějnice v Karlíně 2023

30. 4.  11:00-19:00

https://www.facebook.com/events/1340796009813932/

Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic 2023

30. 4. od 12:00

http://www.spolekbrevnovskychzivnostniku.cz/

Pro návštěvníky je nasmlouváno 20 stánků řemeslníků a farmářů ( uzeniny, víno, sýry, hračky, sklo aj.)  Pro labužníky jsou připraveny k občerstvení kvalitní české uzeniny, bramborové spirálky, trdelník, grilované sýry a další pochoutky. Čepovat se bude šest druhů piv z pivovarů Herold v prodeji budou i točené limonády. Pro všechny, kdo si chtějí opéct něco na ohníčku budou k zakoupení pravé špekáčky z masa.  Děti se vyřádí na skákacím hradu, nafukovací skluzavce. Je připraveno i malování na obličej. O oheň se postará skautský oddíl Jeleni. Nejlepší dětské masky čarodějnic a čarodějů dostanou od Spolku Břevnovských živnostníků drobné ceny.

 

Víno a oheň na Střeleckém ostrově 2023

30. 4. od 12:00

https://www.facebook.com/events/749225676589924/

PÁLENÍ ČARODĚJNIC Kbely 2023

30. 4.  od 14:00

http://www.praha19.cz

Zábava pro děti, tvořivé dílny, soutěže, stánky a bohaté občerstvení. Čarodějná stezka, živá hudba – HOLOKRCI, pouťové atrakce, večerní ohňová show.

Čarodějnice na Ladronce 2023

30. 4. 12:00 – 21:00

http://carodejnicenaladronce.cz

Pavel Callta, Pam Rabbit, Ben a Mateo, Divadlo Nosálci, Lego show, opékání špekáčků a další

 

… a další víkendové akce:

 

29. 4. Pražský Majáles 2023 / Letiště Letňany

Velkolepý majálesový průvod, obří studentské město, finále pohárových bitev středních a vysokých škol, volba Krále a Královny a více než 25 špičkových koncertů…

29. 4. a 30. 4. 19:30 Filmová fantasy hudba v Rudolfinu / Rudolfinum

Filmová filharmonie uvádí koncerty s tématem Fantasy téměř od začátku svého působení, zařadila tak hudbu tohoto žánru i do své jubilejní 10. sezóny. V sobotu a neděli 29. a 30. dubna Dvořákova síň Rudolfina opět zažije neobyčejnou atmosféru, která je vždy kombinací skvělých hudebníků a nadšeného publika.

29. 4. 18:45 Šampion (Metropolitní opera) / Kino Aero

Nenechte si ujít Přenos opery Šampion Terence Blanchardaz, jehož druhou premiéru v Metropolitní opeře bude opět řídit její hudební ředitel Yannick Nézet-Séguin.

30. 4.  14:00 – 22:00 Jarní benefiční sekáč pro všechny / Kasárna Karlín

Chceš-li se zapojit, na místo můžeš přinést vlastní klenoty šatníku, které už neunosíš a přidat je k prodeji.

Zároveň na místě proběhne sbírka užitečných věcí pro lidi bez domova: můžeš přinést spacák, stan, kalhotky (i nošené, ale čisté), ponožky nebo drogerii.

30. 4. 21:00 Jan Spálený & ASPM / Jazz Dock

Zpěvák a pianista Jan Spálený je otcem jedné z živých podob českého blues.V průběhu let hrával dixieland, rock´n´roll, rhythm & blues, s bratrem Petrem měli kapely Hipp´s a Apollobeat, hostoval v popových souborech i ve vážné hudbě. Se skupinou A.S.P.M. představí své nestárnoucí písničky v klasické sestavě: Radek Krampl – vibrafon; Michal Gera – trp; Filip Spálený – b, tuba a Filip Jeníček – dr.

30. 4. Festival Mladí ladí jazz / Karlovo náměstí

Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox. Jedním z vrcholů festivalu bude premiéra hudebního projektu připraveného ke 100. výročí Českého rozhlasu, ve kterém se potkává legendární Rozhlasový Big Band Gustava Broma a muzikant a producent Aid Kid. Koncertní set sršící energií nabídne irský soulový zpěvák s nigerijskými kořeny Caleb Kunle, směs moderního funku, neo-soulu a indie jazzu slibuje další irský zástupce Max Zaska. Českou scénu také zastoupí mladé popové duo Blue Uandi, oscilující mezi R’n’B a experimentální elektronikou.

… a kam mimo Prahu:

 

Beltain  na zámku Nižbor

29. 4.

https://www.zameknizbor.cz/inpage/pro-navstevniky/

K vidění budou vybraná keltská řemesla – ražba mincí, kováři, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Pro malé návštěvníky je připraveno mnoho her a poznání ze světa archeologie, pod vedením zkušených archeologů. Zahrají skvělé kapely, taneční skupina Vás naučí tančit a nouze nebude ani o válečníky z Vousova kmene. Po celou dobu konání akce můžete navštívit stálou expozici v Informačním centru keltské kultury.

Špilberk žije! Čarodějnicemi 2023

30. 4. 17:00 – 21:00

https://www.spilberk.cz/

Přijďte 30. dubna na hrad Špilberk s dětmi prožít zábavné odpoledne, opéct si špekáček, předvést svůj kostým nebo si zatancovat a zazpívat. Večer se nad městem na dělovém bastionu rozhoří ta největší vatra v Brně!

Pálení čarodějnic na Lipnici

30. 4.  17:00 – 23:45

https://www.hrad-lipnice.cz/cs/akce/1019-paleni-carodejnic-na-lipnici

 

Před Filipojakubskou nocí / Skanzen Kouřim

30. 4.  10:00 – 16:00

http://www.skanzenkourim.cz/

https://www.facebook.com/events/785310266498217/

Myslíte si, že „čarodějnice“ jsou bujarým svátkem, kdy se lidé sejdou u ohně, opékají špekáčky, popíjejí lahodný mok a vůbec se veselí? Dnes možná. V minulosti to však bylo úplně jinak…Lidé se opravdu báli čarodějnic. A protože noc z konce dubna na začátek května byla obzvlášť příznivá jejich rejdům, snažili se zabezpečit sebe i svá hospodářství před uhranutím. Jak to dělali? Přijďte si o tom vyslechnout povídání do skanzenu v Kouřimi.

Pálení čarodějnic na Házmburku

30. 4. 16:00 – 23:00

https://www.hrad-hazmburk.cz/cs

Magie světel a stínů na Konopišti

30. duben 2023 20:00 – 21:15

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Poslední dubnová noc je tradičně ve znamení čar, kouzel a ohňů. Je známa jako filipojakubská, Valpuržina nebo jako pálení čarodějnic.  Během této magické prohlídky zešeřelým zámkem se podíváte do temných komnat, kde se dozvíte zajímavé až děsivé příběhy spojené nejen s touto nocí, ale i s nadpřirozenými schopnostmi čarodějnic, jako jsou uhranutí, věštění nebo kletby, a také si připomeneme pronásledování čarodějnic a čarodějnické procesy, které jsou v českých zemích známé především kvůli krutosti Jindřicha Bobliga.

Desatero čarodějnických řemesel na děčínském zámku

29. 4. 14:00 – 17:00

https://www.zamekdecin.cz/program/nejblizsi-program-na-zamku/desatero-carodejnickych-remesel2023

Čarodějky, kouzla a magie. Na děti čeká spousta úkolů, které prověří jejich čarodějnické znalosti a dovednosti. Kdo se vyučí desateru řemesel, bude odměněn. Součástí akce bude prodej občerstvení, regionálních produktů a opékání vlastních buřtů.

 

 

Comments

comments

Vyhledat