Kam vyrazit na vodu? Česko nabízí úžasné řeky

Ohře. foto Gumotex
Ohře. foto Gumotex

 

Vltava, asi nejznámější řeka v České republice, by se dala označit za vodáckou dálnici. Ročně ji podle Asociace vodní turistiky a sportu každý rok sjede zhruba 350 tisíc lidí. Dohromady přitom na všechny české řeky zamíří 800 tisíc vodáků. Někteří jenom jednou za léto, jiní i několikrát do roka. Jedno však mají společné, všichni si musí vybrat, kam vyrazí.

Toužíte po troše dobrodružství, ale chcete vzít i děti? Zvolte Ohři. Prahnete po romantice ve dvou? Pak si vyberte Dyji. Nebo byste nejraději volili českou klasiku s partou kamarádů? Tak nafoukněte raft a sjeďte si některý úsek Vltavy. Každá řeka nabízí odlišný zážitek. Česko se navíc může pyšnit opravdu pestrou škálou delších či kratších řek. Pro někoho může být výběr té správné trasy složitým úkolem, proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší z nich.

Na Sázavě se nudit nebudete

Na řece, která protéká Vysočinou a Středočeským krajem, najdete od všeho trochu. Jsou zde táhle voleje i náročnější peřeje. Sázava je vhodná pro všechny typy vodáků a díky tomu patří k nejnavštěvovanějším řekám v Česku. Pokud si ji vyberete, tak neprohloupíte. Jedná se totiž o jednu z nejzábavnějších tras.

Nejvíce vodáky využívaný úsek je Zruč nad Sázavou – Pikovice. Je zde hodně sjízdných jezů a také dostatek kempů. Za zmínku ovšem stojí i úsek z Týnce nad Sázavou do Pikovic, který je ale během suššího období méně sjízdný. Výhodou Sázavy je i to, že podél ní vede železniční trať, můžete se tak přepravovat vlakem a auto nechat doma.

 

Berounka je vhodná pro začátečníky

Pokud patříte k začátečníkům, zkuste třeba Berounku. Řeka vedoucí z Plzně přes Berounku až do Černošic patří mezi klidnější trasy. Během celého toku se její obtížnost pohybuje v rámci klidné proudící vody. Kouzlo Berounky tkví také v tom, že většina trasy vede přes neobydlené a klidné prostředí. Pro letní relax je tak tato řeka ideální.

Vodáky, kteří nevlastní svoji loď, jistě potěší i to, že si můžou hned na začátku Berounky v Plzni půjčit nafukovací člun v místní půjčovně. „Ne každý vyráží na vodu každoročně, a proto si řada lidí nepořizuje vlastní člun, ale půjčuje si jej. To může mít i své výhody, díky půjčovnám si můžete vyzkoušet různé čluny. Konkrétně na Berounku bych příliš nedoporučovala raft, protože se kvůli pomalému toku docela nadřete,“ radí Lucie Kadlecová ze společnosti Gumotex, která vyrábí nafukovací čluny.

 

Ohře je sjízdná po celý rok

Na Ohři se můžete vydat i na několik dnů a během toho poznat hned řadu českých měst. Při sjezdu můžete proplout historickou částí Chebu, kolem hradu Loket či Karlovými Vary. Kromě vodáků tak tato trasa zaujme i vyznavače památek. Pokud chcete vyrazit pouze na jednodenní výlet, tak můžete zvolit kratší úsek mezi Loktem a Karlovými Vary. Tato dvě místa spojuje zhruba patnáct kilometrů Ohře, budete tak mít čas také na jinou aktivitu než pádlování. 

Výhodou Ohře je fakt, že je sjízdná téměř po celý rok. V tomto ohledu se jedná o jednu z nejlepších českých řek, sucho vám tak plány nezkazí. Splutí zvládnou ti, kteří mají alespoň základní znalosti ovládání lodě. Pokud je na posádce alespoň mírně pokročilý kormidelník, tak se zde může vydat i rodina s dětmi.

 

Za vínem na Moravu

Jižní Morava je často cílem vášnivých vinařů, ti akčnější ale mohou za vínem vyrazit na člunu. Podél řeky Moravy se najde několik vinných sklípků, kde si mohou vodáci odpočinout a přespat v blízkém penzionu. Pokud si chcete výlet ozvláštnit, tak nevynechejte Baťův kanál, který spojuje Otrokovice a Sudoměřice.

„Morava je vhodná pro více kategorií vodáků. Horní tok bych spíše doporučila zkušenějším, na středním toku nebudou mít problém ani začátečníci. Řeka patří celkově k těm méně obsazeným, není totiž obvyklým cílem takzvaných prázdninových vodáků,“ říká Lucie Kadlecová.

V Česku je i mnoho dalších řek, které určitě stojí za to navštívit. Příkladem může být Dyje, Lužnice, Orlice, Jizera či Otava. Méně obsazené toky potěší zejména ty, kteří nechtějí na vodě potkávat davy vodáků, ale naopak si chtějí užít klid a přírodu. Pokud ale máte vodu spojenou naopak s poznáváním nových lidí a vyrážíte ve větším kolektivu, tak není nic špatného na tom, když vyrazíte na Vltavu. 

 

 

Comments

comments

Vyhledat