Kapela Dukla má druhé album

Své druhé album Stejný lepší vydává pražská kapela Dukla. Ve srovnání s předchozí tvorbou jsou nové písně více taneční a propracované. Trio hrající ve složení Lukáš Vydra, Josef Hradilek a Jáchym Krohe pracuje i s nadsázkou a humorem.

Nové skladby Dukly jsou zabalené do klasické popové struktury, nejedná se však o žádné přímočaré nadbíhání mainstreamu. „Hranice klubové scény se snažíme překračovat a neustále posouvat. Nechceme se ale prvoplánově zalíbit,“ říká frontman kapely Lukáš Vydra o albu Stejný lepší, které je inspirované současnou elektronikou i rapem. 

Klip ke skladbě Prší třetí den: https://youtu.be/iRSDl0S9o9w

Základy většiny písní vznikly před rokem během víkendového soustředění na chatě v Jizerských horách. Bylo to vůbec poprvé, co se celá kapela od počátku podílela na procesu tvorby nových skladeb. Nahrávání desky následně probíhalo ve studiu Dukly v prostorách kulturního centra Petrohradská kolektiv. Tam se už ale spíše aranžovalo a produkovalo, s cílem zachovat co nejvíce spontaneity spojené se vznikem skladeb, včetně některých vokálových freestylů.

Ten jediný víkend pro nás byl klíčový. Přijeli jsme na chalupu jen s balíčkem rychlých beatů a plánem napsat jedno či dvě dema. Po dvou dnech jsme odjížděli s dvanácti písničkami, ze kterých jsme měli obří radost. Přišlo nám to magické, a proto jsme chtěli co nejvíce náběrů zachovat. Došlo nám, že jsme dospěli do fáze kapely, kdy fungujeme jako jednotka, a chemie mezi námi je čím dál tím silnější,“ upřesňuje Josef Hradilek s tím, že skladeb se na desku i s jedním remixem nakonec dostalo devět. „I tak má album bezmála půl hodiny, což je na náš vkus dlouhé až až. Jedná se o naše nejkomplexnější dílo, na kterém jsme pracovali celý uplynulý rok,“ dodává.

Po textové stránce se jedná o desku osobní, tedy bez společenských komentářů, které Dukla do svých písní dříve tu a tam vkládala. 

„Texty odrážejí životní etapu, v níž jsem se minulé jaro nacházel. Pozvolný ale neodvratný krach dlouhodobého vztahu a s ním související ztráta jistot. Přichází obavy, pochyby a po čase i náznak smíření. Společenské události v době vzniku alba byly tak silné a naléhavé, že příklon k čistě osobní tématice byl v jistém smyslu únik,“ upřesňuje autor textů Vydra.

Visualizer k singlu Druhej břeh: https://youtu.be/J3giQC7bLrA

Na albu se objevuje řada hostů, kteří jsou pro její vyznění zásadní. V prvním singlu Druhej břeh byl použit úryvek písně Oldřicha Janoty a svůj part v něm má František Převorovský z kapely Vellocet Roll. Na nahrávce je dále možné nalézt hlasy Tomáše Kučery alias TK27 z kapely 58G (Prší třetí den), Ely Tolstove (MZV) nebo Mariany Hradilkové alias maryland (Gripen). Remix k úvodní skladbě Tutto Passa připravil dné

Album Stejný lepší vychází 16. února 2024 digitálně a na vinylu u labelu Bumbum Satori. Hlavní producentský podíl na desce má Lukáš Vydra. Na výsledném zvuku se postprodukčně podílel Ondra Mikula (Aid Kid), mix měl na starosti Tomáš Havlen a mastering Tomáš „Gaex“ Karásek. Autorkou vizuálu je fotografka Klára Kudláčková ve spolupráci s vizuálním umělcem Darjanem Hardim. Zároveň s albem vychází poprvé i vinylová verze předchozí desky Honza (2020). Po vydání desky Dukla vyrazí na obsáhlé jarní turné, jehož součástí jsou křty 9. dubna v Praze, 10. dubna v Brně a 11. dubna v Bratislavě. Na některých místech trio jako host doprovodí Anki, dné, Barbora Čiháková, Aid Kid, Tasya a kapela Tamara.

Plánované koncerty

 1. 3. 2024 Rožnov pod Radhoštěm – Vrátnice
 2. 3. 2024 Ostrava – Dock 
 3. 3. 2024 Klatovy – Falcon
 4. 3. 2024 Olomouc – Jazz Tibet Club
 5. 3. 2024 Košice – Tabačka
 6. 3. 2024 Prešov – Wave
 7. 3. 2024 Trenčín – Lúč
 8. 4. 2024 Banská Štiavnica – Art Café
 9. 4. 2024 Liptovský Mikuláš – Diera do sveta
 10. 4. 2024 Praha, křest alba – Meetfactory
 11. 4. 2024 Brno, křest alba – Kabinet múz
 12. 4. 2024 Bratislava, křest alba – Fuga
 13. 4. 2024 Znojmo – GaP
 14. 4. 2024 Boskovice – Prostor
 15. 4.2024 Plzeň – Anděl
 16. 4. 2024 Liberec – Übergrund Linserka
 17. 4. 2024 Vimperk – MKS
 18. 4. 2024 Děčín – Le Garage Noir
 19. 4. 2024 Ústí nad Labem – Národní dům
 20. 5. 2024 Vodňany – Slavnosti města

Tracklist

 1. Tutto passa
 2. Druhej břeh (feat. Vellocet Roll)
 3. Prší třetí den (feat. TK27)
 4. Josef a bratři jeho
 5. MZV (feat. Ela Tolstova)
 6. Spirituál kvintet freestyle
 7. Zatím ok
 8. Gripen (feat. maryland)
 9. Tutto passa – dné version

Bio

Dukla je pražská kapela hrající kytarový pop nesoucí odkaz nové vlny, post punku, devadesátkových kytarovek ale i současné klubové hudby a rapu. V roce 2017 ji založila dvojice Lukáš Vydra a Josef Hradilek na základech dnes již neexistující dream popové kapely Mayen. Na kontě mají řadu singlů, několik EP (Vinohrady – 2017, Život perfektní – 2018, Z dálky píseň – 2021, Moře vnitrozemí – 2022 a EP 3 – 2022) a album Honza, za které sklidili pozitivní ohlasy a nominaci na hudební ceny Apollo za desku roku 2020. Jejich v melancholii utonulé skladby v sobě nesou vedle městské poetiky a jasného zrcadlení Prahy dost často i odkazy na literaturu nebo trampskou píseň. Kapela, která ve svých počátcích byla pětičlenná, od roku 2021 působí v trojici Lukáš Vydra, Josef Hradilek a Jáchym Krohe. V důsledku toho se ve své tvorbě odklonili od ryze kapelního zvuku a mnohem více prostoru dostaly taneční beaty, syntezátory a jiné klubové prvky.

 



Comments

comments

Vyhledat