KARL MARX A KARL MAY SE SETKAJÍ V GOETHE-INSTITUTU

foto: Tomáš Chlud
foto: Tomáš Chlud

Karl May a Karl Marx. Dva velcí němečtí „vypravěči“ poprvé spolu v jedné místnosti. Ale mají společného i něco jiného než iniciály a jazyk, ve kterém tvořili? Jaký vztah k nim zaujímá česká a německá společnost? Výstava v Goethe-Institutu vybídne k zamyšlení nad Karlem Marxem a Karlem Mayem coby významnými postavami německé kultury.

„Zatímco Karl Marx stál za levicovými teoriemi, které měly změnit svět, Karl May se stal jedním z nejčtenějších německých autorů,“ glosuje připravovanou výstavu ředitel pražského Goethe-Institutu Berthold Franke: „Podle všeho se ti dva nikdy nesešli – až teď, u nás v Praze, kde si jejich fiktivní setkání můžete prohlédnout na velkoformátových komiksech od Mawila a Tomáše Chluda. Výstava ukáže mimo jiné i kompletní dílo obou autorů, které ohromuje svojí rozsáhlostí.“

Kromě výstavy, jež bude v Goethe-Institutu k vidění až do 19. prosince, se oba dva velcí němečtí Karlové představí i v rámci doprovodného programu. Celý tematický prostor MarxKarlMay bude otevřen 24. září diskuzí s publicistou a vydavatelem Mathiasem Greffrathem, jenž se zamyslí nad tím, zda či proč číst Marxův „Kapitál“ i dnes, 150 let po jeho napsání. V rozhovoru s Bertholdem Frankem bude Greffrath hovořit o Marxových velkých tématech – o historii, odcizení, krizi, či globalizaci – v souvislosti s jejich výpovědní silou pro dnešní diskurs.

Po Marxovi dojde v Goethe-Institutu i na Maye. 10. října zde vystoupí slavný německý komik Ilja Richter, který kabaretně vylíčí životní cestu Karla Maye od malého kriminálníka k autorovi bestsellerů. Karl May coby hochštapler a genius v jednom, jenž je s neuvěřitelnými 200 miliony prodaných knih v Německu dodnes nejúspěšnějším autorem. Na kultovního autora indiánek zaměří svou pozornost i divadlo VOSTO5, které 27. listopadu předvede nepietní čtení z jeho populárních děl.

Tematický prostor MarxKarlMay
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
24|09-19|12|2018

 

Doprovodný program

24|09|2018, 18:00 – Mathias Greffrath: Kapitál. Politická ekonomie v 21. století

10|10|2018, 19:00 – Ilja Richter: Zapomeňte na Vinnetoua (pouze německy)

27|11|2018, 19:00 – VOSTO5: Poslední výstřel Karla Maye

 

Vstup volný

Comments

comments

Vyhledat