Každý 10. zaměstnanec prý občas pracuje z domova nahý. Pozor na zabezpečení webkamery

<span>Photo by <a href=Marvin Meyer on Unsplash">
Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Práce v negližé, pozdější vstávání nebo možnost sledování více epizod seriálů na Netflixu po sobě patří mezi hlavní výhody, které zaměstnancům malých a středních firem přinesla práce na Home Office během pandemie Covid-19. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky, jehož se letos v říjnu zúčastnilo na 8 000 respondentů. Na otázku, co jim práce z domova umožnila oproti vysedávání v kanceláři, například 11 % dotázaných odpovědělo, že rádi pracují zcela neoblečení. Zaměstnanci také oceňovali možnost přispat si ve všední den (36 % respondentů), sledovat více epizod seriálů na Netflixu za sebou (23 %) nebo pracovat venku na zahradě nebo terase (27 %).

Jedním z důsledků pandemie Covid-19, která přinutila zaměstnance vyměnit tradiční pracovní prostředí v kanceláři za práci z domova, je i složitější vyvažování pracovního a soukromého života. Podle Světového ekonomického fóra se zaměstnanci, kteří pracují na dálku, letos museli vypořádávat s vyššími nároky v oblasti duševního zdraví a tělesné pohody, ale také s problémy spojenými s péčí o děti a digitální konektivitou. Přesto si někteří zaměstnanci těchto nových zkušeností cení, a dokonce objevili jistý druh „hříchů“, které by si přáli zachovat i poté, co pandemie Covid-19 odezní.

Pomineme-li možnost pracovat z domova nahý, což není ani zdaleka tou hlavní oceňovanou výhodou, většina respondentů uvítala už jen prostý fakt, že můžou pracovat v pohodlnějším neformálním oblečení: 48 % dotázaných si na tuto možnost rychle zvyklo a byli by rádi, kdyby tomu tak mohlo být i do budoucna. Zaměstnance rovněž potěšilo, že jim odpadlo dlouhé dojíždění do práce, a můžou tak vstávat třeba i jen pět minut před začátkem pracovní doby. Víc než třetina (36 %) si navíc ráda na chvíli poleží i během pracovního dne.

Z dalších pracovních výhod, které zaměstnanci uváděli jako vítanou novinku oproti standardním pracovním podmínkám, se často objevovala možnost práce na zahradě, terase nebo balkónu (27 %), nebo dokonce sledování více dílů seriálů na Netflixu za sebou (23 %). Respondenti také oceňovali, že mají víc času na hraní počítačových her (18 %), můžou si nechat dovážet obědy (16 %) a nemusejí se tak často sprchovat (8 %).

Volnější režim svádí k podceňování bezpečnosti

Z těchto nově objevených volnomyšlenkářských požitků však neplynou pouze výhody, ale – pokud to vezmeme z hlediska kybernetické bezpečnosti – také zvýšená míra odpovědnosti. Jakkoli si dokážeme nový způsob práce z domova užívat, je zcela zásadní, abychom si zároveň uměli správně ochránit soukromí, a to na všech zařízeních, která používáme.

„Home Office je pro lidi, jimž jejich obor umožňuje dlouhodobě pracovat z domova, dvousečnou záležitostí. Na jednu stranu jim umožnil odpoutat se od problémů s dojížděním do zaměstnání a můžou pracovat v pohodlnějším prostředí. Ovšem na stranu druhou musejí čelit mnoha výzvám, a pokud si mají zachovat vysokou míru produktivity, musejí si přeorganizovat pracovní den a naučit se novým pracovním návykům. Když pracujete z domova, vaše soukromí je napadnutelnější, a proto musíte věnovat zvýšenou pozornost kybernetické bezpečnosti,“ říká Michal Lukáš, presales manager ve společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

Společnost Kaspersky proto doporučuje dodržování několika základních pravidel bezpečného používání chytrých zařízení, ať už k pracovním nebo osobním účelům:

• Nesdílejte osobní informace a neposkytujte přístup ke svým účtům třetím osobám, pokud to není nezbytně nutné. Riziko jejich úniku na internet tak bude minimální.

• Ať už rádi pracujete spoře oblečení či nazí, nebo si jen chcete chránit své soukromí, používejte krytku webové kamery nebo její ochranu pomocí Kaspersky Security Cloud, které zabrání jejímu zneužití třetí stranou. Toto komplexní bezpečnostní řešení ochrání vaše soukromí, data a finance pomocí rozsáhlé sady nástrojů, jež zabezpečí i VPN, platební transakce, hesla, čištění počítače, monitoring domácí sítě Wi-Fi a rodičovskou kontrolu.

• Začněte používat nástroj Privacy Checker, s jehož pomocí si můžete nakonfigurovat profily na sociálních sítích podle úrovně zachování soukromí, jakou si přejete. Pro třetí strany tak bude mnohem obtížnější vyhledat bez vašeho vědomí velmi citlivé osobní informace.

• Zabezpečte svou Wi-Fi. Jelikož mnoho routerů používá přednastavené uživatelské jméno a heslo, lze tyto údaje snadno najít na internetu. Doporučujeme, abyste si nastavili své vlastní nové heslo a provedli aktualizaci firmwaru routeru.

• Používejte spolehlivé bezpečnostní řešení generování a zabezpečení jedinečných hesel ke každému účtu, jako je správce hesel Kaspersky Password Manager, a vyhněte se pokušení opakovaně používat stejné heslo k přístupu do více různých účtů.

Kompletní výsledky průzkumu společnosti Kaspersky naleznete ve zprávě Securing the Future of Work (Zabezpečení práce v budoucnu), jejíž plné znění je k dispozici zde.

O průzkumu

Společnost Kaspersky požádala v říjnu 2020 nezávislou výzkumnou agenturu Censuswide, aby provedla průzkum u 8 076 zaměstnanců malých a středních firem (s 10 až 250 zaměstnanců) v Brazílii, Belgii, Číně, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Lucembursku, Malajsii, Mexiku, Nizozemsku, Rusku, Španělsku, Jihoafrické republice, Turecku, Spojených arabských emirátech, Spojeném království a USA.

Comments

comments

Vyhledat