Kdo je sakra Gaika?

foto NoD
foto NoD

Gaika Tavares je hodně kreativní týpek původem z jižního Londýna. věnuje se hudbě, ale dělá i sochy a malby, takže oslovuje na více frontách. Jeho muzika je temná a z nedostatku případnějších termínu se mluví o tom, že dělá gotický dancehall. vydává u Warp records, což je label, který proslavil zejména experimentátor Aphex Twin. 

Je to jedno ze skutečně aktuálních jmen současné scény, žádná reminiscende devadesátek: Teprv přednedávnem vydal první album Basic Volume

je příkladem kreativní síly, se kterou boří hranice. I proto není jednoduché ho zaškatulkovat. Například časopis Dazed ho nazval hudební odpovědí na Basquiata, zatímco US magazine ho přiřadil k experimentálnímu R&B. Gaika ale naprosto přirozeně propojuje subžánry elektroniky tak, aby vznikla show, která pohltí všechny smysly. Po populárních mixtapech a EP vydaném na Warp Records vydal přednedávnem dlouho očekávané první album Basic Volume, které je dle Guardianu velice impozantním debutem. Jeho temně magnetická směsice gotického dancehallu a industriální elektroniky se rozvíjí do Gaikova doposud nejprogresivnějšího díla.

 

Intermediální tvorba je pro tohoto rodáka z Londýna přirozeností. Nevystačí si pouze se zvukem. Své názory a prožitky zhmotňuje i na papíře či ve skulpturách. V srpnu se tak podílel na společném projektu Boiler Roomu a Somerset House Studios, kde jeho instalace System zabrala polovinu výstavní síně. Promítl do ní současnou sound systémovou kulturu, která dává možnost všem utlačovaným být součástí celku, který má moc. Nebojí se ani kritizovat policii či politiky. Jeho vystoupení 30. listopadu v pražském NoDu tak přinese kromě hudebně estetického zážitku i velký kulturní přesah.

Podívejte se s námi na jeho nejdůležitější videa a 30.11. se vidíme v NoDu!

 

Gaika (UK) @ NoD
Datum 30. 11. 2018

Čas 19:30

FB event: https://www.facebook.com/events/1989108331135675

Předprodej 300 czk + popl, V NoD 320 czk.
Goout: https://goout.net/cs/listky/gaika/clod/

 

 

Comments

comments

Vyhledat