Kelly Moran přiveze do Prahy klavír, jak jsme ho ještě nikdy neslyšeli

Kelly Moran. Foto Saccenti
Kelly Moran. Foto Saccenti

Festival Spectaculare meets Music Infinity přiveze do Paláce Akropolis americkou skladatelku a multiinstrumentalistku Kelly Moran. Její nahrávky preparovaného klavíru a elektroniky spojují prvky ambientu, dronové hudby a minimalismu do podoby uhrančivých náladových kompozic. Moran, která vydává své desky na kultovní britské značce Warp (Aphex Twin, Autechre). Doplní ji také nový talent na poli současné moderní klasiky, italský hudebník a skladatel Ed Carlsen. Spolu dorazí do Prahy ve středu 11. března.

Zvuk klavíru patří mezi ty nejběžnější a asi i proto hudebníky vzrušuje ho různě modifikovat. Pionýrem techniky preparovaného klavíru, při níž jsou na struny položené různé objekty, je skladatel John Cage. Pokračovatelkou jeho pokusů je dnes brooklynská skladatelka Kelly Moran, jedna z největších aktuálních komet experimentální hudby. Unikátní zvuk preparovaného klavíru doplňuje ještě elektronickými ruchy, až to zní, jako kdyby někdo dokázal zhudebnit mrazivou sněhovou bouři, v níž se ledové tóny snáší na posluchače jako vločky. Je to hudba někde mezi Erikem Satie a Timem Heckerem, meditativní a zároveň znepokojivá, přestat poslouchat ji ale nelze.

Kelly Moran výrazně prorazila už druhým albem Bloodroot z roku 2017 a následně podepsala slavné značce Warp. Následná deska Ultraviolet vznikala z improvizací a s finální podobou několika písní pomáhal Oneohtrix Point Never. V loňském roce přidala ještě EPčko Origin znovu velmi dobře přijaté. „Snažím se absolutně proměnit to, jak zní klavír. Dělám všechno proto, aby zněl úplně jinak,“ popsala Moran v rozhovoru pro web Tiny Mix Tapes svoji uměleckou filosofii. Že se jí to daří nás jedna z nejoriginálnějších umělkyň dnešní alternativy a experimentální hudby nepochybně přesvědčí 11. března v Paláci Akropolis.

Hostem večírku Spectaculare meets Music Infinity bude také její italský kolega Ed Carlsen. V jeho hudbě splývají postupy moderní klasiky s elektronickými beaty a ambientními zvukovými stěnami. Své hutné tkaniny elektronických a akustických zvuků splétal na deskách The Journey Tapes a Elusive Frames, které vyšly na značce Moderna Records. Do Prahy Carlsen přiveze nové album Morning Hours z loňského září, které s pomocí elektroniky a klasických nástrojů updatuje epické konstrukce post-rocku do emočně zničujících skladeb.

 

https://kellymoran.bandcamp.com/music

https://edcarlsen.com/

Comments

comments

Vyhledat