Klub 007 přežil 50 let, koukněme se na archivní fota

foto archiv klubu 007
foto archiv klubu 007

„Legendární“ je slovo, které se dost nadužívá, ale jsou případy, kdy má opodstatnění. Klub 007 na Strahově, který letos slaví padesát let, takovou legendou je. Pojďme se podívat na jeho historii se stručným textem a výživnými archivními fotkami.

Klub 007 se vylíhnul na studentských kolejích ČVUT na Strahově v podzemí bloku 007. V roce 1969 režim přál studentské zábavě, ale přesto, jak potvrzuje vzpomínkový text na stránkách klubu, neměla před revolucí Sedmička na růžích ustláno, vadily například  diskotéky, kde se nehrály české písničky. Díky spolupráci s Radiem Strahov a nadšení studentů tu přesto zvesela zněl rock, folk a další žánry.

Získali jsme pro vás fotografie interiéru z roku 1987, podívejte se a třeba porovnejte:

foto archiv klubu 007

Tehdy klub počal provozovat Ivo Kučera, který se mu věnuje dodnes a díky němu je 007 místem, které žije pořád, i když se proměňuje.

 

foto archiv klubu 007

foto archiv klubu 007

Do Řady 1984, foto archiv klubu 007

Rok 1989 byl milníkem i v kulturní oblasti a tak se více rozjela i „Sedmička“. Konaly se tady koncerty i natáčení, nezávislá kultura tu bujela, zásadní byly i nezávislé diskotéky mj. Pavla Kracíka (R.I.P.) a Josefa Sedloně, kteří představovali hudbu, která do té doby skoro nebyla dostupná. Ministry! Skinny Puppy! Einstürzende Neubauten a jejich Feurio!

Hrály tam samozřejmě spousty kapel, jak české, všechny ty Rány těla a třeba Našroty a Modrý Tanky, tak postupně i kapely zvenku.

Shelter – 1992 (foto archiv klubu 007)

Pamatuju si počátek 90. let jako nabitou dobu, kdy se člověk konečně dostal k muzice, jaká do té doby k jednomu putovala jen zřídka na kazetách. Byla jsem na Sedmičce pečená vařená a absorbovala každou notu, moje kamarádky tam chuděry chodily se mnou, pilo se víno nebo ekonomičtější střik a jedl se „sejrovník“, nějaký sýr v housce snad s kečupem, už ani nevím, tehdy člověk gastro moc neřešil… Vůbec jsem nechápala, jak někdo může jet o své vůli o víkendu na chatu, KDYŽ MŮŽE JÍT NA SEDMIČKU!

Born Against – 1992 (foto archiv klubu 007)

Agnostic Front – 1992 (foto archiv klubu 007)

Líbí se mi, že to místo žije pořád. Prohnaly se jím různé žánry, nesmíme pro všechny ty pankáče a gotiky zapomenout ani na to, jak zásadní byl třeba pro pražskou hiphopovou scénu, a ze zpětného pohledu je Sedmička jednak jedním z nejstarších klubů, jednak jedním z nejeklektičtějších. Přirozeně v něm koexistují různé přístupy k tomu, co je hudba, a jak ukazuje aktuální program, funguje to zcela dobře. Punk, rock’n’roll, metal a třeba i nostalgické nezávislé diskotéky: Tohle místo, kd nezávislá kultura jede a pojede i dál a je to rozhodně dobrá zpráva.

 


Více informací a fotek: https://www.facebook.com/klub007strahov/

http://www.klub007strahov.cz/

Podrobnější text o historii: http://www.klub007strahov.cz/informace.php

 

Comments

comments

Vyhledat