Kniha Respekt mluví s puberťáky odvážněji než škola nebo rodiče

foto: nakladatelství Paseka
foto: nakladatelství Paseka

Jeho moderní pojetí sexuální výchovy vychází ve Finsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Spojených státech, Španělsku, Švédsku, Velké Británii a nyní i v Česku. Švédský odborník v oblasti sexuální výchovy a andrologie Inti Chavez Perez totiž mluví s dospívajícími ve stylu staršího, zkušenějšího sourozence. Zabývá se také normalitou, pohlavní identitou, sexuální orientací, ideálem krásy nebo sexuálním zdravím. Knihu Respekt: Všechno, co by kluci měli vědět o sexu a lásce přeložil Martin Severýn.

Podtitul by stejně dobře mohl znít Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat. Dojde na otázky o intimní hygieně, velikosti penisu, tělních tekutinách nebo masturbaci. Jsou tu přesně ty otázky, při jejichž vyslovení ve škole nebo doma by se puberťáci mohli cítit trapně. V knize ale nic není tabu, o všem se mluví velmi věcně. 

Praktickou příručku psal Perez především pro náctileté kluky. „Puberta je dlouhé období, kdy se může přihodit spousta věcí. Proto píšu jak pro kluky, kteří nikdy nikoho nepolíbili, tak i pro toho, kdo už třeba za sebou nějaké sexuální zkušenosti má,“ vysvětluje Perez. Pokud čtenářům bude něco připadat moc pokročilé, mohou podle něj jednoduše pasáž přeskočit, nebo se k ní vrátit třeba zase za rok.

Švédská vláda zvolila Pereze odborníkem na otázky sexuálního násilí na chlapcích, LGBTQ, tzv. násilí na cti atd. Stal se také členem poradního sboru Švédské agentury pro mládež a občanskou společnost. V knize ukazuje, jak se chovat k ostatním, aby se s námi cítili příjemně a v bezpečí. „Když přednáším o sexu na školách, kluci se mě potom ptají, co mají dělat, aby byl sex příjemný oběma,“ říká Perez. „Odpovídám, že základem dobrého sexu i lásky je respekt. Jakmile k sobě lidé přistupují s respektem, čeká oba sex, po jakém touží, a oba si ho užijí stejnou měrou.“

Podle redaktorky českého vydání Barbory Klimtové by byl omyl domnívat se, že kniha nemůže nic přinést čtenářkám. „Pokud tuhle příručku určenou klukům otevřou holky, ženy, mámy, pomůže jim pochopit, co kluky může trápit a jak jim pomoci, aby vzájemné vztahy všeho druhu byly co nejradostnější,“ říká.

Inti Chavez Perez je spisovatel, novinář a odborník v oblasti sexuální výchovy a andrologie (lékařský obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí). Během svého působení ve Švédské asociaci pro sexuální výchovu přednášel po celém Švédsku teenagerům o sexu a diskutoval s nimi. Švédská vláda ho zvolila odborníkem na otázky sexuálního násilí na chlapcích, LGBTQ, tzv. násilí na cti atd. Stal se také členem poradního sboru Švédské agentury pro mládež a občanskou společnost. 

Anotace: Kluci o sobě často pochybují – o svém těle i o tom, jestli obstojí, když dojde na vztahy a intimitu. Často přitom tyto pochyby schovávají pod masku tvrďáka. Respekt je ojedinělá příručka o sexu, která se čtenářem mluví naprosto otevřeně a nenuceně jako kámoš. Což se hodí, když dojde na otázky o intimní hygieně, velikosti penisu nebo tělních tekutinách. Zároveň ukazuje, jak se chovat k ostatním, aby se s námi cítili příjemně a v bezpečí. „Základem dobrého sexu i lásky je respekt,“ říká autor na začátku knihy, která by měla kluky podpořit v době, kdy se společnost mění a kdy muži hledají nové cesty, jak být muži. Probere s nimi také pohlavní identitu, sexuální orientaci, ideál krásy nebo sexuální zdraví. Věříme, že i ženám a holkám přinese poučení a rodičům kompas, s jehož pomocí snáze proplují pubertou svých dětí.

Inti Chavez Perez – Respekt: Všechno, co kluci potřebují vědět o sexu a lásce
Přeložil: Martin Severýn
224 stran, 249 korun

Comments

comments

Vyhledat