Knihovny proti viru: Miliony stránek online

MZK spouští průvodce elektronickými zdroji #KnihovnyPROTIviru a společně s NK ČR dočasně zpřístupňuje autorsky chráněný digitalizovaný obsah

https://protiviru.knihovny.cz

Moravská zemská knihovna se pro veřejnost uzavřela již 11.3. ráno. Její činnost se však nezastavila, od prvních okamžiků se MZK snaží čtenářům hlavně prostřednictvím sociálních sítí připomínat možnosti využití elektronických zdrojů. Vývojáři MZK také intenzivně spolupracovali s kolegy z Národní knihovny ČR na technickém řešení, které by umožnilo dočasné zpřístupnění digitalizovaného obsahu, ke kterému se kvůli autorské ochraně čtenáři dosud mohli dostat pouze ve vlastních knihovnách. V rekordně krátkém čase a po dohodě s Dilií, Ochrannou organizací autorskou a Svazem českých knihkupců a nakladatelů je nyní dostupný veškerý digitalizovaný obsah MZK a NK na dálku pro vědecké a vzdělávací účely. Kromě toho MZK dnes spustila webového průvodce e-zdroji na adrese protiviru.knihovny.cz. Nejdůležitější elektronický obsah je tak jednoduše dostupný online z jednoho místa. 

Stránka #KnihovnyPROTIviru nabízí uživatelsky přívětivý přehled pro rodiče dětí, které se doma nudí, pro čtenáře produktivního i seniorského věku, kteří momentálně přišli o přístup ke klasickým knihám. Zvláštní sekce je věnována studentům, kteří dokončují diplomku nebo seminárku. Právě ti zde najdou i odkaz na výše uvedený dosud nepřístupný digitální obsah, který představuje až 59 milionů stran dokumentů. 

Na přípravě webu se podílely týmy již existujících národních portálů Knihovny.cz a Digitální knihovna.cz, jež provozuje Moravská zemská knihovna. Oba projekty byly v loňském roce nominovány na Křišťálovou lupu. Jen Knihovny.cz nabízejí 380 mil. záznamů zahraničních a 15,5 mil. domácích zdrojů, přičemž část z nich je online. Digitální knihovna pak obsahuje digitalizované noviny a časopisy, knihy i grafiky, rukopisy, archiválie a další dokumenty, které již jako elektronické vznikly. Webový průvodce MZK však odkazuje i na další zdroje, např. vyhledávač odborné literatury Google Scholar, archiv diplomových prací Theses.cz nebo NUŠL, archiv tzv. šedé literatury, tedy materiálů firemní či akademické povahy, které nebyly oficiálně publikovány (př. materiály z konferencí). Pro úplnost zde zájemci mohou najít i přehledy předplacených databází některých vysokých škol a univerzit, k nimž se z domova dostanou pouze studenti příslušné školy. Takto jsou dostupné i databáze přinášející abstrakty či plné texty vědeckých článků z odborných časopisů z celého světa. Moravská zemská knihovna rovněž nabízí podobné databáze, z nich nejzajímavější je bezpochyby Press Reader, který zpřístupňuje v digitální podobě aktuální vydání novin a časopisů z celého světa, včetně několika českých titulů. Chcete si přečíst, jak bojují s koronavirem v Číně? Pro registrovaného čtenáře MZK žádný problém – databáze nabízí celkem kvalitní strojový překlad textu do angličtiny.  

Na své si zde přijdou i čtenáři všech věkových skupin. Pro lepší orientaci jsou zde dostupné inspirační seznamy a sbírky e-knih či digitalizovaných knih podle zaměření. Najdete zde výběr české a zahraniční beletrie z kolekce Městské knihovny v Praze, sbírku povinné četby pro školáky, klasických pohádek, detektivek, dobrodružné literatury, historických románů, naučných atlasů, kuchařek nebo červené literatury. Všechny tyto seznamy odkazují na knihy, které je možné zdarma číst z pohodlí domova z jakéhokoliv online zařízení bez nutnosti vlastnit speciální čtečku. Některé z těchto knih lze i vytisknout. Průvodce odkazuje i na externí (neknihovní) zdroje, například na audioknihy volně ke stažení či na literaturu v audio podobě na stránkách Českého rozhlasu. Senioři zde najdou odkazy na online křížovky, hlavolamy nebo zdroje, z nichž mohou sestavit svůj rodokmen.

Elektronických volně dostupných zdrojů je dnes již celá řada, ať už pocházejí z knihoven či od dalších subjektů. Je ale těžké se v tom zorientovat a ne každý má trpělivost hledat. Chtěli jsme proto v těchto dnech nabídnout lidem jednoduchý a přehledný rozcestník, ve kterém si každý snadno najde to své. Je to živý projekt, který neustále aktualizujeme,“ uvedl ke spuštění ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. Další tipy či doporučení na doplnění může veřejnost posílat na mail knihovnyprotiviru@mzk.czJednotlivé sbírky či inspirační seznamy lze najít rovněž v příspěvcích na instagramu či facebooku pod hashtagem #knihovnyprotiviru. „Budeme jenom rádi, pokud tento hashtag budou na sociálních sítích využívat i ostatní knihovny, mnohé v těchto dnech nabízejí unikátní služby či pomoc občanům ČR,“ dodal Tomáš Kubíček. 

https://protiviru.knihovny.cz

Comments

comments

Vyhledat