Knižní ceny Magnesia Litera zdokonalují loňské novinky

 

Jestliže loňský ročník přinesl v rámci knižních cen Magnesia Litera několik výrazných novinek, ten letošní, celkem třiadvacátý, tyto nové prvky posunuje a zdokonaluje.

Především dochází ke zrovnoprávnění loni zavedených žánrových kategorií Litera za detektivku, Litera za fantastiku a Litera za humoristickou knihu. Tyto kategorie budou oproti loňsku, kdy byli jejich vítězové oznámeni již v předvečer vyhlášení tradičních kategorií, zařazeny do hlavního ceremoniálu, který se tradičně uskuteční na Nové scéně Národního divadla, a to ve čtvrtek 18. dubna od 20.15 hodin; přímým přenosem jej bude vysílat kanál ČT Art. Zachována zůstává moderátorská dvojice Daniela Brzobohatá a Saša Michailidis. Ještě předtím program ČT1 odvysílá animované trailery všech nominovaných knih v celkem jedenácti „minipořadech“ denně od 7. dubna do 17. dubna vždy v cca 20.00 hodin. Spoty budou k dispozici také médiím, autorům, nakladatelům i dalším zájemcům na webových stránkách www.magnesia-litera.cz a na YouTube kanálu Magnesie Litery. Nominovaní autoři budou číst ze svých knih v čtyřdílném seriálu autorských čtení v Knihovně Václava Havla (postupně 27. března a 3., 10. a 17. dubna).

Porotci přitom opět budou mít dost práce, protože do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 554 knih a další si ještě vyžádali sami porotci, když je mezi přihlášenými nenalezli. Část přihlášek nicméně na výzvu pořadatelů dorazila již v říjnu, takže poroty čtenářsky nejvytíženějších kategorií prózy, publicistiky a překladu pracovaly s předstihem. O nominacích jednotlivých kategorií rozhodnou odborné pětičlenné poroty, které také určí vítěze, poroty žánrových kategorií mají tři členy. Pouze o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera za debut roku bude rozhodovat zhruba třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. Loni poroty oznámily spolu s trojicí nominovaných knih také až šest dalších titulů, které doporučují čtenářské pozornosti. Letos bude tento „longlist“ vyhlášen s předstihem 14 dní před vyhlášením samotných nominací. Trojice nejlepších knih v každé kategorii budou pak oznámeny na tiskové konferenci v Knihovně Václava Havla 14. března.

Pořadatelé cen Magnesia Litera a jejich partneři budou letos opět rozdělovat i finanční prémie. Tu největší tradičně předá společnost Mattoni 1873, která odměňuje hlavního vítěze a držitele titulu Kniha roku prémií ve výši 200 000 Kč. Prémii 30 000 Kč získá tradičně vítěz kategorie DILIA Litera za debut roku. Díky novým partnerům – knihkupectví Luxor a rozhlasové stanici ČRo Plus – získají prémii 30 000 Kč také vítězové kategorií Luxor Litera za prózu a ČRo Plus Litera za publicistiku. České literární centrum vyšle vítězného autora knihy pro děti i s ilustrátorem na stipendijní pobyt do bývalého kláštera v Broumově.

Titulárním partnerem cen je již od prvního ročníku společnost Mattoni 1873 se značkou minerální vody Magnesia. Partnerem Ceny čtenářů je také dlouhodobě největší české internetové knihkupectví Kosmas, které pro hlasující letos opět zřídilo speciální stránku s přehledem všech knih, pro něž mohou čtenáři hlasovat. Společnost odmění 500 vylosovaných čtenářů poukazem v hodnotě 200 Kč, který lze uplatnit při nákupu libovolně vybrané knihy v internetovém knihkupectví kosmas.cz nebo v 36 kamenných prodejnách Kosmas. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2023 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie, publicistika nebo kniha pro děti. Hlasovat lze již pouze elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz a to až do 15. dubna.

Mediálními partnery jsou vedle České televize a stanice ČRo Plus také časopis Respekt a on-line deník Aktuálně.cz, dále kulturní a literární časopisy A2, Host, iLiteratura a Tvar.

Comments

comments

Vyhledat