Knižní tip: Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce

Informace chce být svobodná (Information wants to be free) je hackerské heslo, které pochází z dob, kdy slovo hacker ještě nemělo zdaleka tak negativní nádech a o tajných zákoutích kyberprostoru mělo ponětí jen pár osamělých geeků.

S touto knihou budete sledovat dramatický vývoj kyberkultury od zrodu kyberpunku, přes vznik globální sítě, původně navržené ke svobodnému šíření informací a virtuální spolupráci, až po dnešní dobu postfaktickou, využívající internet k marketingovým účelům, propagandě a šíření dezinformací. 

Dozvíte se o zásadních hnutích a novodobých hrdinech, bojujících za digitální svobodu, kteří se snaží o zachování internetu jako decentralizované zóny v době, kdy se jeho vývoj ubírá už zcela opačným směrem – podléhá mocenské kontrole, cenzuře a tržní monopolizaci. Utopie se tak stává dystopií.

 

 

O autorovi

Petr Mareš je nezávislý publicista a bloger píšící pro kulturní magazíny Fullmoon, A2, Magazín UNI a sever Manipulátoři.cz. Živí se jako grafik a webdesigner na volné noze pod značkou Shangrila Factory. Aktuálně působí i na pozici PR specialisty v GMU v Hradci Králové. Vydal rovněž několik alb elektronické hudby pod pseudonymem prof. Neutrino a věnoval se audiovizuální tvorbě v projektech CBK a BIMB. Vystudoval obor Transkulturní komunikace na Univerzitě Hradec Králové a v současnosti dokončuje studium politologie se zaměřením na Latinskou Ameriku.

A2: www.advojka.cz/o-nas/autori/petr-mares

Fullmoon: www.fullmoonzine.cz/prof-neutrino

UNI: www.magazinuni.cz/author/mares-petr

Manipulátoři: manipulatori.cz/author/petrmares

Blog na Respektu: mares.blog.respekt.cz

Shangrila Factory (grafika): www.shangrilas.cz

Prof. Neutrino (audiovizuální projekt): prof-neutrino.webnode.cz

BIMB (audiovizuální projekt): blackisla.webnode.cz

 


Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce

(Informace chce být svobodná)

Petr Mareš

vydala Grada, 7/2022

https://www.grada.cz/kyberkultura-hackeri-a-digitalni-revoluce-12504/

 

Comments

comments

Vyhledat