Konektiv Nights zve pošesté na večer nečekaných hudebních spojení

Fae Bestia a Sara Pinheiro / Foto Libor Galia
Fae Bestia a Sara Pinheiro / Foto Libor Galia

8. listopadu 2023 se v rámci Konektiv Night Vol. VI představí v pražském divadle Venuše ve Švehlovce zcela nová hudební spojení, ve kterých se prolínají jak rozmanité hudební žánry, tak i kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí. Radikální spojení rozličných tvůrčí přístupů vybízí k hledání vzrušujících a nepředvídatelných výsledků a zároveň symbolizuje jednoznačné odmítnutí předsudků vůči cizincům a příslušníkům menšin. Koncert v prosinci bude dále putovat do brněnského Terénu (1.12.2023) a do královéhradeckého divadla Drak (9.12.2023).

Portugalskou zvukovou umělkyni Saru Pinheiro a českou zpěvačku a producentku Bestia spojuje zájem o objevování nových způsobů vyjádření pohybujících se na hranici mezi hudbou a zvukem. Zatímco Sara se věnuje zejména terénním nahrávkám a vícekanálovým zvukovým instalacím, Fæ Bestia své hledání přetavuje do netradičně strukturovaných písní, ve kterých se prolínají prvky folku, R&B nebo elektronické i klasické hudby.

Propojení výrazně odlišných hudebních světů nabídne spolupráce Iana Mikysky, skladatele a intermediálního umělce, jehož tvorba se často zabývá pomíjivostí, kontemplací nebo vztahem mezi zvukem a dalšími uměleckými disciplínami, a kapely Dunjingarav, jejíž repertoár tvoří zejména tradiční písně evokující v posluchačích nekonečné stepi jejich rodného Mongolska.

Hluboké a komplexní hudební tradice, které se dlouhá staletí vyvíjely paralelně tisíce kilometrů od sebe, se protnou ve společném vystoupení mistra hry na barokní loutnu a její basovou variantu, theorbu, Marka Kubáta, a Chaitanyi Bhata, který se pod vedením věhlasných guruů vypracoval na mistra pěvecké techniky severoindického žánru Khayal.

„S Konektiv Nights se zaměřujeme na vytváření jedinečného prostoru pro umělce, kteří zde objevují nové tvůrčí metody a hudební tradice, kombinují je se svými vlastními přístupy a ukazují, jak kreativní spolupráce může překonávat kulturní i žánrové bariéry“, říká iniciátor projektu Pavel Kraus.

V roce 2023 se Konektiv Night koná již pošesté, na minulých ročnících se ve spolupráci představili například Ema Brabcová z kapely Khoiba s experimentální perkusistou Eliou Morettim původem z Itálie, přední česká harfistka Mariana Jouzová s z Egypta pocházejícím producentem vystupujícím pod jménem Qow nebo kytarový virtuóz Tomáš Niesner a hráčka na jakutský chomus Aldana Duoraan.

Konektiv je hrdým podporovatelem Iniciativy Hlavák, uskupení pomáhající lidem, kteří jsou z různých důvodů nuceni opustit své domovy – ať už tito lidé přijíždějí přímo ze zemí sužovaných válkou, chudobou a z dalších vážných důvodů, nebo přijíždějí na nádraží po propuštění z českých detenčních zařízení, uprchlických táborů nebo z cizinecké policie.

Podrobnosti najdete na FB události.

Dunjingarav a Ian Mikyska / Foto Libor Galia

Vystupující:

Sara Pinheiro je tvůrce zvuku. Zvučí, stříhá, mixuje a nahrává zvuk pro film a videoart. Ve své sólové praxi vytváří akustické skladby, obvykle pro vícekanálové performance, rozhlasové vysílání nebo instalace na místě. Její zájmy se postupně rozšířily o klimatickou problematiku („Future Landscapes“ a SHLUK) nebo genderovou problematiku („regardless“). Její doktorandský projekt je na praxi založený výzkum pojmenovaný „Acousmatic Foley“.

Fæ Bestia (aka Josefina Trantinova) je pražská zpěvačka a producentka, která tvoří hudbu plnou opojných, temných melodií, tribalových beatů a éterických vokálů. Hudbu začala tvořit během první vlny pandemie COVID a letos v březnu vydala své debutové album ALEGORIE. Využívá experimentální R&B a trap s českými texty a vytváří tak most mezi snem a realitou.

Ian Mikyska je skladatel a intermediální umělec, který se pohybuje převážně na okrajích zvuku, tvoří instalace, videa, divadlo, texty a další formy. Hraje komponovanou i improvizovanou hudbu na kytary a violu da gamba, spoluzaložil soubory Prague Quiet Music Collective a Stratocluster. Jeho tvorba se často zabývá pomíjivostí, kontemplací, vztahy mezi použitými médii či rozdílem mezi konceptuálním a percepčním vnímáním.

Marek Kubát a Chaitanya Bhat / Foto Libor Galia

Dunjingarav je hudební skupina založená v roce 1997 a pojmenovaná podle známé mongolské hory. Skupina se specializuje na tradiční písňový repertoár, který zachycuje podstatu nekonečné mongolské stepi. Na koncertě skupinu zastoupí její kapelník a hráč na strunný nástroj morin khuur Badam Bolor a také Narangerel Chimeddorj, mistr třístrunného drnkacího nástroje známého jako šudraga.

Chaitanya Bhat už od mládí projevoval výrazný hudební talent. Pod vedením renomovaných guruů se vzdělával v hindustánské klasické vokální hudbě, aby si osvojil nuance bohatě zdobeného žánru známého jako Khayal. Vystupoval v různých městech, často spolupracoval v duetech nebo poskytoval hudební podporu tanečním recitálům. Chaitanya, umělec s hodnocením B pro All India Radio, vydal dvě klasická alba.

Marek Kubát je v Brně usazený hráč na kytaru, loutnu a basovou loutnu – theorbu. Vystudoval na Akademii staré hudby v Brně a v současné době pravidelně vystupuje s řadou barokních ansámblů jako Ensemble Damian, Hof-musici nebo v projektech barokní hudby Polské Filharmonie Bałtycké. Často zároveň spolupracuje se skladateli soudobé hudby (Tomáš Hanzlík, Matěj Kroupa nebo Vít Zouhar) nebo s Ateliérem muzikálového herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění.

 

Comments

comments

Vyhledat