Kulturní magazín UNI slaví kulaté výročí hudebního vydavatelství Indies

Velkou událostí února jsou oslavy 30. výročí založení brněnského hudebního vydavatelství Indies. Nejstarší a nejvýznamnější nezávislý label v Česku se zformoval v prostředí stejnojmenné brněnské půjčovny a prodejny hudebních nosičů a svůj první titul vydal symbolicky 1. ledna 1991. K oslavám výročí se připojil také kulturní magazín UNI, který produkci Indies pečlivě sleduje od samých začátků, a pražské Pop Museum, které připravilo k narozeninám labelu ve svých prostorách v Kulturním centru Kaštan výstavu s názvem Vydávat, co nás baví. Ta byla otevřena vernisáží 6. února a potrvá do 28. dubna.

Kulturní magazín UNI připravil speciální, monotematické a rozsahově oproti běžnému standardu rozšířené únorové vydání. „Nebudu moc přehánět, když řeknu, že hudba na nosičích se značkou Indies je jakýmsi nepsaným soundtrackem k četbě UNI. Náš časopis byl mediálním partnerem desítek jejich titulů, většinu z nich jsme recenzovali, se skoro všemi hlavními umělci ze stáje Indies jsme vedli na stránkách magazínu rozhovory. Žánrový rozsah Indies je v mnohém podobný záběru UNI. To všechno jsou dobré důvody k tomu, abychom se na ploše celého časopisu právě Indies věnovali,“ píše v editorialu únorového UNI jeho šéfredaktor Ondřej Bezr.

Časopis uvádí mimo jiné rozhovory se zakladateli a současnými provozovateli Indies resp. jejich následnických značek Indies Scope, Indies MG a Indies Happy Trails, esejistické texty nahlížející z různých úhlů produkci vydavatelství a rozhovory s některými umělci ze stáje labelu, mj. Petrem Vyšohlídem, protagonistou již neexistující skupiny Meat-House Chicago I.R.A., jejíž debut Steak! byl vůbec prvním titulem vydaným pod značkou Indies, nebo Jakubem Königem, duší projektu Zvíře jménem podzim, který má momentálně za poslední album Září tři nominace na ceny Anděl.

Středobodem celého časopisu je vyhlášení výsledků odborné ankety, kterou UNI uspořádalo mezi čtyřmi desítkami hudebních publicistů tří generací napříč českými médii na téma nejlepších alb, která Indies za třicet let své existence vydali. Svými hlasy přispěli mimo jiné Jiří Černý, Petr Dorůžka, Josef Vlček, Josef Chuchma, Honza Dědek, Michal Pařízek, Honza Vedral, Pavel Klusák nebo Pavel Turek.

Rovností hlasů na některých pozicích se do první desítky vešlo dvanáct titulů, které vesměs patří k „rodinnému stříbru“ české posttotalitní hudby.

Výsledky ankety budou oficiálně vyhlášeny 14. února v brněnském Sono Centru na slavnostním koncertě ke 30. výročí založení Indies.

 

Výsledky ankety:

1. Bittová & Václavek: Bílé inferno

2. Zuzana Navarová & KOA: Barvy všecky

3. Hradišťan & Jiří Pavlica: O slunovratu

4.–5. Michael’s Uncle: Ale my stále hledáme štestí…

Psí vojáci: Brutální lyrika

6.–9. Antologie moravské lidové hudby

Psí vojáci: Národ psích vojáku

Radůza: Andělové z nebe

Traband: Hyjé!

10.–12. Meat-House Chicago I.R.A.: Steak!

Tara Fuki: Piosenki do snu

Zuby nehty: Král vysílá své vojsko

 

www.magazinuni.cz

www.popmuseum.cz

Comments

comments

Vyhledat