Kulturní, sportovní i gastro enklávy na Pragovce se propojí v rámci Zažít město jinak

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Zažít město jinak Pragovka

Kulturní, sportovní i gastronomické enklávy na Pragovce se propojují

29. 2018 od 14:00
Pragovka Art District, Kolbenova 923/34a, Praha 9 – Vysočany

V rámci Zažít město jinak se letos poprvé 23. září spojí všechny nové kulturní enklávy Pragovky: již delší dobu existující umělecké ateliéry, nově vzniklé galerie, hudební program Kafe Pragovky, Red Bull Maxspace – krytá skateboardová hala a venkovní Permanent Beer Fest. Každý z nich k akci přispěje po svém: odpolední program zahrnuje degustaci piva craft pivovarů a variaci pěti mini burgerů v Permanent Beer Fest, skate exhibici profesionálních sportovců v Red Bull Maxspace nebo např. dětský workshop. Událost zakončí koncert v Kafe Pragovka, které se stalo tradičním organizátorem hudebních akcí. V neposlední řadě je na programu vernisáž venkovních murálových maleb. Celý program začíná ve 14.00.

Highlightem akce bude otevření nového murálového prostoru včetně legální zóny věnované graffiti. Na celkové ploše přes 420 m2 v tuto chvíli vytváří svá díla čtyři umělci – místní rezidenti Martin Káňa (CZ), David Strauzz (CAN) a zkušení malíři vycházející ze street artu, Pavel Šebek (CZ) a Ondřej Vyhnánek (CZ). Umělecké realizace situované v chill-out zóně, jejíž součástí je i craft beer zahrádka Permanent Beer Fest nabízející výběr z českých i světových malých pivovarů a skatepark Red Bull Maxspace, startují dlouhodobější projekt, který se během příštích let rozšíří dále do areálu Pragovky. Cílem bude vytvořit ArtCorridor propojující hlavní vstupní bránu v Kolbenově ulici s vycházkovou zónou podél Rokytky. Projekt ArtCorridor plánuje propojit umělce z místní komunity s umělci z mezinárodních center a současně obohatit a oživit veřejný prostor.

Na pilotním projektu ArtWalku se podílí rezidenti, kteří mají v areálu své ateliéry a umělci ze street art scény. Tato různorodost se odráží v přístupech k pojetí malby. Martin Káňa využívá techniku air brushe a opakuje úspěšné dílo, které vytvořil pro vídeňský festival Soho in Ottakring (2010). David Strauss, druhý z rezidentů Pragovky, prezentuje rozměrné abstraktní portréty, které vytváří specifickou metodou pointilismu. Abstraktní kompozice Pavla Šebka může být mapou, grafem, jízdním řádem, a zároveň může být zjednodušeným symbolem industriální zóny, v níž se Šebek rád pohybuje. Oproti tomu Ondřej Vyhnánek pracuje výhradně s přírodními motivy.

Slavnostní otevření venkovních murálů a zahájení celé akce proběhne ve 14:00. Celé odpoledne bude probíhat také dětský program v podání platformy Rudý Slon v kavárně, exhibice v hale zvané Red Bull Maxspace za účasti zde působících profesionálních skateboardistů, ale i s možností si v hale na rampách zajezdit. V blízké pivní zahrádce proběhne degustace výběru z produkce dvanácti českých malých pivovarů s variací pěti mini burgerů. Všichni budou mít šanci si dát pivo dle vlastních preferencí a skvěle se najíst. Na večer je připravený koncert kapely Bára Kafková & Njegoš Stanjevič duo a afterparty. Po celé odpoledne budou také otevřeny všechny čtyři galerie, v nichž proběhnou komentované prohlídky výstav. Zároveň budou zpřístupněny tyto ateliéry rezidentů Pragovky: Davida Helána a Davida Hřivňackého, Susanne Kass, Petry Lacinové, Martina Matouška, Ondřeje Roubíka, Tomáše Rullera a Leoše Suchana.

Pragovka jako Art District existuje od roku 2015, kdy ve spolupráci mezi vlastníky objektu a umělci, kteří si zde od roku 2010 pronajímají své ateliéry, došlo k symbióze a ustanovení Pragovky jako uměleckého centra. Postupně začaly vznikat galerie (The White Room, Pragovka Gallery Entry, Pragovka Gallery Rear a zcela nově vzniklý Pop-Up) a z původně komorních akcí se začaly stávat akce, které dnes již neodmyslitelně patří do kalendáře kulturychtivého publika. Postupně se na pragovácké scéně objevilo také Kafe Pragovka s hudebním programem, pravidelné letní kino a již zmiňovaná krytá hala pro skateboardisty. Veškeré aktivity spolku Pragovka for Art, spravující uměleckou část Pragovky, jsou založeny na propojování umělecké komunity a široké veřejnosti se záměrem začlenit vyloučené objekty zpět do veřejného života.

Podobně i ArtWalk nemá být pouze výlučným prostorem pro rezidenty, kterých je v současné chvíli víc než stovka. Charakter ploch a celého okolního prostoru bylo donedávna výsostným územím street artu a graffiti. Zároveň je moment setkání interních a externích autorů pro ArtWalk zásadní.

Kontakty:

Lucie Nováčková, Art Director: 728 358 969

Produkce: 604 255 824

PROGRAM

– 14.00 zahájení v prostoru „chill-out zóny“ u Permanent Beer Fest

(slavnostní otevření murálu a představení programu)

Aktivity probíhající celé odpoledne:

– dětský výtvarný a kreativní workshop „Rudý slon“ v prostoru Kafé Pragovka

– otevřené galerie

– otevřené ateliéry v jižním křídle (nad Kafe Pragovka)

– možnost zajezdit si ve skateparku Red Bull Maxspace

– 14:30 a 17:00 skateboardová exhibice v Red Bull Maxspace

– 16:00 komentovaná prohlídka výstav: Daniela Baráčková, Tereza Jindrová, Tereza Severová: V pořádku, asi určitě // Daniela Klimešová, Susanne Kass, Fredrika Biström: Eroticon // Martin Herold: Šest oken // Studenti KVKTT/UHK pod vedením Tomáše Moravce a Terezy Severové: Darujte mi jednu vaši vizi

– 17:30 kuchařská show a speciality na grilu v Permanent Beer Fest

– 19:00 koncert Bára Kafková & Njegoš Stanjevič duo v Kafe Pragovka

– 21:00 Afterparty

Comments

comments

Vyhledat