KVĚTY vydají tři nová alba

YM, foto vydavatel alba
YM, foto vydavatel alba

Rovnou tři žánrová alba chystají brněnské KVĚTY. První dvě pod hlavičkou YM vyjdou na přelomu listopadu a prosince. Autorem country desky Lorenzovi hoši je frontman Martin E. Kyšperský. Do elektropopového alba Japonec se otiskl skladatelský rukopis Aleše Pilgra – a právě z něj nyní kapela zveřejnila první singl Antidepresiva, k němuž vzniknul také videoklip.

 

Projekt YM je založený na principu, že jednotliví členové skupiny Květy se vzájemně doprovázejí na sólových albech. Elektropopové album Aleše Pilgra s názvem Japonec je druhé v pořadí. Kromě základní trojice, která zde hraje na klávesové nástroje, na něm účinkují dva hosté, zpěvačka Štěpánka Todorová a bubeník Jakub Kočička. „Antidepresiva jsem naštěstí nikdy brát nemusel. Text písně vznikl na základě historky mé kamarádky, která přijela domů na návštěvu a maminka ji na zlepšení nálady nabízela svoje antidepresiva. Tyto medikamenty umí hodně pomáhat, ale problémy nevyřeší. Když vítr dlouhodobě nefouká do plachet, musíme nakonec sami vzít do rukou vesla, abychom někam dopluli,“ říká Pilgr k pilotnímu singlu.

 

Videoklip ke skladbě zrežírovala Janet Prokešová a téma zobecňuje. Vychází z předpokladu, že lidé dnes všechno balí do plastových obalů, nakonec i sami sebe. „Jsme tím sice chráněni, ale zároveň přestáváme být citliví vůči svému okolí. V takovém případě může být antidepresivum prakticky cokoliv, co nás před okolím uzavírá, workoholismus, kult těla, manipulace, zisk i sladké požitky,“ dodává Pilgr, který se společně s Antonínem Reňákem postaral o střih videoklipu.

 

Ukázky z country desky YM Lorenzovi hoši, kterou složil Martin E. Kyšperský, Květy představily už na jaře: skladby Padá déšť a Náklaďák. Členové kapely zde odložili elektrickou kytaru, klávesy a bicí soupravu. Místo toho vzali akustickou kytaru, mandolínu, banjo, basu a foukací harmoniku. Ke spolupráci přizvali vynikajícího kytaristu Petra Uviru ze skupiny Ladě, který zvuk obohatil o steel guitar a cigar box guitar. Všichni společně k tomuto hudebnímu stylu přistupují s respektem, ale i s notnou dávkou nadsázky a humoru. Na albu dále hostují Martina Trchová, Michal Němec (Jablkoň), Nikola Muchová (Mucha) a Tomáš Procházka alias Federsel (B4).

 

Obě alba, nahraná pod producentským dohledem Ondřeje Ježka, vyjdou na přelomu listopadu a prosince u vydavatelství Polí5. Deska Lorenzovi hoši vyjde digitálně a na vinylu. Přílohou bude EP obsahující čtyři songy, které pro toto album sice vznikly, ale nakonec se do ryzí country polohy Květů nehodily. Album Japonec vyjde digitálně a na CD. Na rok 2019 pak vlastní autorské album v rámci projektu YM připravuje také Ondřej Kyas.

 

Kapela Květy se na české hudební scéně vyskytuje už 18 let, za svou existenci natočila 12 alb, třikrát získala cenu Anděl a jednou cenu Vinyla. V případě YM jde ovšem o zcela nový koncept. Každý z tria se stal autorem jednoho programu, sám si jej na turné odzpívá a jeho spoluhráči ho doprovodí. Koncertní večer YM bude rozdělený na dvě kontrastní poloviny: country s akustickými nástroji vs. elektropop. V přídavcích zazní písně kapely Květy, v nichž se tyto dva odlišné zvukové přístupy spojí do jednoho.

 

Od roku 2016 Květy působí v triu Kyšperský, Pilgr a Kyas, naposledy jim vyšlo album Spí vánoční pták (2017). Letos v létě pak hudebníci zabodovali i v žánru „pivního rocku“. Jejich skladba Pojď s náma dál pro filmNa krátko od režiséra Jakuba Šmída má na YouTube na 3,7 milionu zhlédnutí.

 

Květy s projektem YM:

 

6.12. Brno – Kabinet múz

7.12. Ostrava – Absintový klub Les

8.12. Opava – Jazz Café Club Evžen

11.12. Olomouc – čajovna Kratochvíle

12.12. Praha – Café V lese

13.12. Plzeň – Anděl Music Bar

14.12. Pardubice – Divadlo 29

 

Další informace:

http://www.kapelakvety.cz/

Facebook

Comments

comments

Vyhledat