Laurie Anderson v Arše: něha i pevnost

Laurie Anderson je úžasná bytost. všestrannost jejího talentu jsme mohli zažít v končícím Divadle Archa 21.listopadu, kdy tu s kapelou Sexmob představila program Let X=X.

Šlo o průřez celou její tvorbou od 80. let dodnes. S doprovodem newyorských jazzmanů a s projekcí, které dominovaly něžně padající sněhové vločky v podobě písmenek a znaků.

všechny fotografie: David Webr

Od skladby O Superman, ze kterého v roce 1981 udělal John Peel světový hit, až po novější kousky, s řadou odboček (včetně skladby, ve které zněl hlas Lou Reeda a byla to prožitá, uctivá a přitom velmi osobní vzpomínka na jejího osudového muže, se kterým ji po více než dvacetiletém hlubokém vztahu rozdělilo až jeho úmrtí). Od totální ženské, pečující konejšivosti, která vyzařovala pevnost a jistotu v rozbouřeném světě, až po nervní jazzové momenty jejích doprovodných muzikantů. Fantastická syntéza plná radosti, opravdovosti a kultivovaného muzikantství. 76letá hudebnice přesně ví, co dělá, má pevný krok, jisté pohyby a přitom totální vlídnost. „Jasně že se děje spousta hrozných a smutných věcí, to je bez debat. Důležité je nestat se kvůli tomu smutným člověkem,“ shrnula ke konci vystoupení svůj světonázor. Zdánlivě prosté, ale zcela pregnantní.

PS Na závěr proběhla i neformální lekce – úvod do taj či.

 

Laurie Anderson with Sexmob: Let X=X
Praha, Divadlo Archa

21.11.23


SexMob:

Steven Bernstein: slide trumpet, brass
Briggan Krauss: guitar, sax, woodwinds
Tony Scherr: bass, double bass
Kenny Wollesen: drums, percussion
Dough Wieselman: sax, flute, guitar, woodwinds


PS: Na Youtube najdete v přijatelné kvalitě kousek koncertu z Maďarska.

Comments

comments

Vyhledat