Léto 85 Françoise Ozona v českých kinech od 1. října

LÉTO 85
LÉTO 85

Francouzské pobřeží v Normandii, léto roku 1985. Nový film režiséra Françoise Ozona Léto 85, který 1. října vstoupí do českých kin, dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let – od kostýmů až po soundtrack, na kterém zní The Cure, Bananarama nebo Rod Stewart. Hlavní hrdina filmu, šestnáctiletý Alexis, potkává staršího, charismatického a tajemného Davida a prožívá s ním intenzivní týdny plné nových zážitků – než se vše fatálně zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování. Snímek byl zařazen do výběru letos neuskutečněného festivalu v Cannes, do svého programu jej vybraly i prestižní filmové přehlídky v Torontu a San Sebastianu, které se uskuteční v následujících týdnech.

Nový trailer k filmu:

 

Napínavý příběh plný mladistvé energie

Film Léto 85 se odehrává v příměstském městě v Normandii. Šestnáctiletý Alexis potkává staršího a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky jsou čím dál intenzivnější, než se vše osudově zvrtne a Alexis je najednou hlavním podezřelým v policejním vyšetřování. Kritici na filmu kromě emotivního a napínavého scénáře, skvělých hereckých výkonů a precizně zprostředkované atmosféry 80. let oceňují způsob, kterým se režisérovi podařilo přenést na plátno bezstarostnost a nespoutanou energii mládí. „Léto 85 je film plný skvělých hereckých výkonů a mladistvé energie (…) I když je děj pevně zasazen v minulosti, divák má celou dobu pocit, jako by se zlehka a nenuceně pohyboval dopředu. Dokonalou atmosféru 80. let ještě znásobuje fakt, že snímek je natočen na 16mm film,“ napsal web Screen Daily.

 

Hluboce osobní projekt Françoise Ozona

Pro Françoise Ozona je Léto 85 hluboce osobní projekt. Sám v 80. letech vyrůstal a film je adaptací jeho oblíbené knihy Dance On My Grave od britského autora Aidana Chamberse. „Četl jsem ji v roce 1985 a naprosto mě nadchla, silně mě oslovila. Je to hravá a nápaditá kniha. Tak moc mě bavila, že když jsem začal režírovat krátké filmy, říkal jsem si: ‚Jestli někdy natočím celovečerní film, jako první udělám adaptaci tohohle románu.’“, říká režisér. Ozon se nakonec ke knize vrátil po více než 30 letech, během kterých natočil řadu ceněných snímků (8 žen, Bazén, U nich doma, Jen 17) a stal se jedním z nejvýraznějších evropských režisérů současnosti. „Když jsem dokončil snímek Chvála bohu, znovu jsem si ze zvědavosti knihu přečetl a byl jsem v šoku, když jsem si uvědomil, že se řada z jejích témat objevuje v mých předchozích filmech (…) Filmy vznikají, když přijde jejich čas. A tento příběh potřeboval, abych vyspěl a věděl, jak ho vyprávět“, dodává.

 

Léto 85 |Éte 85

Francie  / 2020 / 100 min / premiéra: 1. října 2020

 

žánr drama

režie a scénář François Ozon kamera Hichame Alaouie střih Laure Gardette hrají Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud a další…

 

 

Comments

comments

Vyhledat